Středa 5. srpna 2020svátek má Kristián 22 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Auto

Legendy minulosti: TVR Griffith

TVR Griffith  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy TVR Griffith | foto: ve spolupráci s Autoweb.cz

Nebyl legendární, nebyl spolehlivý, zato rychlosti měl nebezpečně mnoho. Vymysleli a montovali ho v USA, ale TVR ovlivnil jako žádný jiný model. Wilkinson měl však v roce 1956 štěstí, když ho oslovil americký závodník Raymond Saidel. Chtěl okruhový speciál na závody sportovních vozů. Tak vzniklo TVR Jomar, exportní záležitost jejíž relativní úspěch s sebou do USA zatáhl také silniční Grantury.

Možná to víte, možná jste si nevšimli, ale inspiraci pro psaní legend minulosti často čerpáme mezi novinkami uplynulého týdne. V době, kdy koukat zpět je populárnější než kráčet dopředu, se nějaké retro najde vždycky. Tentokrát mě zaujala zpráva o . Jenže vybrat z její minulosti něco opravdu legendárního není snadné. TVR jsem poprvé zaregistroval sotva před deseti lety, kdy mi učaroval model T350. Ten bohužel nikdo nezná. A novější Sagaris vypadá jako jeho nepodařená karikatura, ani on navíc není legendou a už vůbec k němu nepasuje ta minulost.

TVR Griffith


V souvislosti s se však nabízí jedna dobrá otázka. Totiž odkud vlastně spadly stroje, o nichž sami Američané mluví jako o britských muscle cars? Modely TVR se tváří dost evropsky, jsou malé a bez výjimky velmi lehké. Mají trubkovou kostru, karoserii z laminátu... vypadají jako konvenční . Tak proč mají pod kapotami obrovské motory s výkony kolem čtyř set koní? A jak do příběhu zapadá chystaný nový roadster s ? Je to jen úlet, nebo návrat k tradici?

Spíš to druhé, ale možná ani jedno. Automobilka TVR začala koncem čtyřicátých let jako desítky dalších britských projektů. Trevor Wilkinson (TreVoR - TVR, tak dostala značka jméno) zkusil několik jednorázových projektů, než v roce 1954 postavil první produkční vůz. Grantura měla trubkový rám i karoserii z laminátu a pod ní čtyřválec Coventry Climax FWA. Model se dočkal mnoha vylepšení a změn motoru, časem přišel o nápravy inspirované u a nabyl slušný dynamický potenciál. S výkony u sta koní akcelerovala Grantura na stovku za dvanáct sekund a jezdila kolem sto šedesáti kilometrů v hodině. To byly v té době typicky britské výkony.

Psal se rok 1962 a Trevor Wilkinson měl TVR právě dost. Odešel ze společnosti, výroba však pokračovala. Spojené státy žily , prvním sportovním autem s americkými svaly a britskou sofistikovaností. Cobra se tehdy těšila velké popularitě. Jednu silniční měl také Mark Donohue, který malý roadster sedlal i na závodních tratích. Opravovat si ji nechával v dílně u Jacka Griffitha. Tamtéž jezdil také jistý Garry Sagerman se svým TVR Grantura.

Netrvalo dlouho, než Griffith dostal nápad: nevešel by se pod kapotu TVR osmiválec Windsor ze Sagermanova auta? Původně snad šlo jen o pokus. Nebylo těžké zjistit, že nevešel, ale nápad byl na světě. Griffith se údajně dokonce vsadil se Shelbym, že dokáže postavit auto, které předjede Cobru. V roce 1964 dotáhl projekt do konce. Prototyp upraveného kupé Grantura fungoval dobře a Jack Griffith poslal jeho plány do Británie. Brzy na to mu chodilo deset hotových šasi týdně - šlo o zdaleka největší zakázku v historii TVR.

ČTĚTE TAKÉ:

Griffith 400 měl vše vyřešit. Lépe chladil a víc vydržel, v mezích možností lidé Jacka Griffitha naložili se zkušenostmi s prvním modelem dobře. Jenže záhy zjistili to samé, co Caroll Shelby. Že totiž britská auta nejsou v USA tak populární, jak by potřebovala. Čtyřstovek se vyrobilo jen něco přes šedesát. V dané třídě nebyl útok na tři sta vyrobených vozů špatný výsledek, daleko slavnější Cobra si nevedla o tolik lépe. Bohužel to ani zdaleka nestačilo udržet projekt při životě. Značka TVR z USA zmizela ještě v roce 1965 a Griffith už nedostal šanci svou pověst napravit.

TVR Griffith


V USA rychle prodaly dvě stovky strojů, které vešly ve známost jako Griffith Series 200. Do několika měsíců však tisk znal pravdu: supersport ze země garážových závodníků nepatřil ke spolehlivým. Stejně jako první Cobra trpělo auto problémy s chlazením a původní diferenciál z MGB neměl proti americkému stádu na vstupní hřídeli žádnou šanci. Kupé od TVR nebylo zvlášť kvalitní ani původně a s trojnásobným výkonem dokázalo jezdit rychlostmi, které jeho skromné základy nemohly vydržet.

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...