2. dubna 2015 7:14 Lidovky.cz > Byznys > Auto

Limuzína amerických prezidentů se vrací. Ford obnoví výrobu Lincolnu

Limuzína amerických prezidentů Lincoln Continental | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Limuzína amerických prezidentů Lincoln Continental | foto: Reuters

WASHINGTON V elegantním sedanu Lincoln Continental se vozili američtí prezidenti. Vlastnili jej také třeba zpěvák Elvis Presley či herec Clark Gable. Zdálo se, že nadobro patří k archivním kouskům, ale firma Ford se rozhodla obnovit jeho výrobu. Nový Continental představí tento týden na automobilové přehlídce v New Yorku.

Dosud poslední automobil tohoto typu sjel z výrobního pásu před 13 lety a firma se k němu nyní vrací. Částečně kvůli tomu, že značce Lincoln se začíná dařit a po letech klesajícího prodeje se trend obrací, částečně kvůli rostoucí kupní síle čínských zákazníků, mezi nimiž je o Continental velký zájem.

Historie Lincolnu Continental se začala psát v roce 1938, kdy si syn zakladatele továrny Henryho Forda vyrobil auto pro svou letní dovolenou. Pod dojmem obdivného přijetí, s nimž se setkal během pobytu v Palm Beach, jej zařadil do sériové výroby.

Symbol luxusu

Vůz se brzy stal symbolem luxusu poválečných Spojených států. Jezdily v něm hollywoodské hvězdy včetně herečky Elizabeth Taylorové, která jej dostala v roce 1956 od studia Warner Brothers vyvedený v barvě svých očí.

Continental je ale spojen rovněž s jednou z nejčernějších událostí moderních amerických dějin: právě v něm seděl prezident John F. Kennedy, když byl v roce 1961 zastřelen v Dallasu.Vrchol jeho prodeje zaznamenala firma Ford v roce 1990, když se prodalo 62.732 kusů. Nový koncept luxusního sedanu se veřejnosti představí ve středu v New Yorku a firma počítá s tím, že by jej mohla začít sériově vyrábět už od příštího roku.

ČTK, Lidovky.cz

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.