13. června 2017 14:10 Lidovky.cz > Byznys > Auto

Malé SUV už má i Hyundai. Jmenuje se Kona a má dohnat konkurenci

Automobilka Hyundai Motor představila své první malé SUV Kona. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Automobilka Hyundai Motor představila své první malé SUV Kona. | foto: ČTK

SOUL Jihokorejská automobilka Hyundai Motor, která své vozy pro Evropu vyrábí i v Nošovicích na Frýdecko-Místecku, představila své první malé SUV Kona. Vůz je určen pro zákazníky v USA, Evropě a Jižní Koreji.

Nový model má automobilce pomoci kompenzovat pokles prodejů v Číně a především dohonit konkurenci v segmentu malých automobilů SUV. V příštím roce chce firma uvést na trh elektrickou verzi vozu Kona a do roku 2020 menší i větší typy dalších SUV.

Společnost Hyundai, která je spolu s přidruženou firmou Kia pátou největší automobilkou světa, dříve prodávala malá SUV jen na rozvíjejících se trzích a rychlý rozvoj tohoto segmentu v Jižní Koreji, USA a Evropě jí unikl. Světový prodej malých SUV se podle údajů analytické firmy IHS Automotive zvyšoval v období let 2010 až 2016 v průměru o 46 procent ročně.

„Přestože globální trh SUV se blíží nasycení, věříme, že extra malé nebo malé SUV má více prostoru k růstu než velké SUV,“ prohlásil náměstek předsedy představenstva Čong Ui-sun.

Automobilka Hyundai Motor představila své první malé SUV Kona.
Automobilka Hyundai Motor představila své první malé SUV Kona.

Na evropský trh bude automobil Kona uveden letos v srpnu a na trh USA v prosinci. Jihokorejci si ho budou moci objednat už v červnu. Automobilka plánuje, že v příštím roce jich prodá více než 200 tisíc. Kia bude svého partnera následovat v červenci, kdy na trh uvede malé SUV Stonic.

Jihokorejská automobilka zřejmě letos už třetí rok v řadě nesplní své prodejní cíle. Jednak proto, že její malé sedany nejsou příliš oblíbené, a také kvůli politickému napětí mezi Pekingem a Soulem, které vyústilo v pokles odbytu na čínském trhu, jejím největším odbytišti.

Hyundai a Kia v lednu oznámily, že letos plánují zvýšit globální prodeje o pět procent. V důsledku zpomalení poptávky na čínském a americkém trhu se však jejich odbyt do května naopak o sedm procent snížil. Stěžejním problém je podle automobilek právě fakt, že na růst poptávky po malých SUV adekvátně nereagovaly, uvedla agentury AP.

ČTK

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.