22. prosince 2014 6:40 Lidovky.cz > Byznys > Auto

Nissan následuje GM a Audi. Zpřísňuje a omezuje prodeje v Rusku

Kratší a obratnější než předchůdce. Nissan 370Z s klasickou koncepcí pohonu nabízí jeden z nejlepších poměrů cena/výkon. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kratší a obratnější než předchůdce. Nissan 370Z s klasickou koncepcí pohonu nabízí jeden z nejlepších poměrů cena/výkon. | foto: Nissan

TOKIO Japonská automobilka Nissan Motor přestala v Rusku přijímat objednávky na koupi některých modelů. Kvůli propadu hodnoty rublu už Nissan zvýšil ceny asi poloviny svých modelů, které zde prodává, a chystá se zdražit i ostatní vozy. Sdělil to generální ředitel Nissanu Carlos Ghosn.

„Neudělali jsme to (zastavení příjmu objednávek) úplně, jen u několika modelů jsme řekli, ‚je nám líto, ale dokud neuvidíme, kam situace směřuje, nebudeme brát zakázky‘,“ řekl Ghosn podle agentury Reuters v ústředí Nissanu v Jokohamě.

ČTĚTE TAKÉ:

Hodnota ruské měny letos vůči dolaru spadla zhruba na polovinu a její propad se poslední týden prudce zrychlil. Některé velké automobilky, například americká GM nebo německá Audi, tento týden pozastavily prodej v Rusku. Ruští zákazníci v reakci na propad rublu hromadně nakupují vozy, které firmy ještě nestačily přecenit.

Víra ve stabilizaci ruského trhu

Nissan již zvýšil ceny asi poloviny svých modelů v Rusku o pět až osm procent. Podle Ghosna jde o ty vozy, které sestávají z více dovážených komponentů. Rusko je pro Nisssan pátým největším trhem. Jeho aliance s francouzským Renaultem má většinový podíl v největší ruské automobilce AvtoVAZ.

Aliance Renault-Nisssan podle Ghosna posiluje podíl na ruském trhu a chce jej ještě zvýšit ze současných zhruba 35 procent na 40 procent. Ghosn je přesvědčen, že ruský trh se bude po nynějších otřesech stabilizovat.

Nissan tento měsíc oznámil plány na zdvojnásobení výrobní kapacity svého závodu v Petrohradu na 100 tisíc vozů ročně. Do roku 2016 chce automobilka 90 procent vozů, které na ruském trhu prodává, v Rusku také vyrábět, proti dnešní úrovni asi 70 procent.

V minulém týdnu kvůli propadu rublu dočasně zastavili prodej v Rusku největší americká automobilka General Motors (GM) a německý výrobce luxusních vozů Audi. Informovala o tom ve čtvrtek na svých internetových stránkách agentura Bloomberg.

Lidovky.cz, ČTK

TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat
TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat

Maminky z eMimina otestovaly nové plenky Pampers z řady Premium care. Nejmenší miminka i větší batolata je podrobila důkladnému zkoumání. Prošly Pampersky zátěžovým testem?