28. března 2019 9:12 Lidovky.cz > Byznys > Auto

Obavy z brexitu ničí automobilový průmysl v Británii. Výroba rapidně klesla

(ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy (ilustrační snímek) | foto: Reuters

PRAHA Výroba automobilů v Británii se v únoru meziročně propadla o 15 procent na 123 203 vozů kvůli slabší poptávce na klíčových trzích v Evropě a Asii. Pokles tak zaznamenala už devátý měsíc za sebou. Oznámil to britský Svaz výrobců a prodejců automobilů (SMMT).

Zároveň znovu varoval před negativními dopady případného odchodu Británie z Evropské unie bez dohody.

„Devátý pokles britské výroby automobilů by měl být budíčkem pro každého, kdo si myslí, že toto odvětví, které již čelí třenicím v mezinárodním obchodě, klesajícím trhům a technologickým problémům, by mohlo přežít brexit bez dohody bez vážnější újmy,“ uvedl šéf SMMT Mike Hawes. „Nejistota již paralyzovala investice, připravila nás o pracovní místa a poškodila naši globální pověst,“ dodal.

Velká Británie je rozdělena na dva tábory. Jejich zástupci se během celého...
Pochodu za uspořádání nového referenda o členství Británie v Evropské unii se v...

Výroba pro domácí trh v únoru klesla o 11 procent a produkce pro export se propadla o více než 16 procent. Do zahraničí směruje zhruba 80 procent z celkové výroby aut v Británii.

Dřívější údaje SMMT ukázaly, že investice do automobilového průmyslu v Británii se v loňském roce kvůli obavám ohledně brexitu propadly téměř o polovinu na 589 milionů liber (zhruba 18 miliard Kč).

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!