Neděle 24. ledna 2021svátek má Milena -2 °C sněžení Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Auto

Plzní se proháněly veterány. Nejstarším vozem byl Chandler z roku 1919

Plzní se proháněly veterány. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Plzní se proháněly veterány. | foto: ČTK

PLZEŇ Černý automobil Chandler americké výroby z roku 1919 byl v sobotu nejstarším vozem mezi více než stovkou veteránů, které se účastnily 65kilometrové jízdy historických vozů okolím Plzně. Jeho majitel jej do České republiky přivezl před šesti lety, vůz v původním stavu na dřevěných kolech objevil v Německu.

"Je to typ nazvaný opera coupe. Vyroben byl za jediným účelem, a sice, aby ženu bohatého továrníka, tedy majitele vozu, odvezl do divadla v obrovské krinolínové sukni s drátěným korpusem. Žena tak seděla na zadním dvousedadle a měla díky chybějícímu přednímu sedadlu dostatek prostoru," vysvětlil. Malé sklopné sedátko u spolujezdce sloužilo jen výjimečně, například služkám při jízdě na nákupy a podobně.

ČTĚTA TAKÉ:

Podle Vaníčka je vozidlo schopno vyvinout rychlost až 100 kilometrů za hodinu, před šest lety za něj zaplatil zhruba tolik jako za novou fabii. K veteránům se sběratel spolu se svým bratrem dostal díky otci, jenž spoluzakládal Veteran Car Club Plzeň, který jízdu veteránů pořádá. Všichni tři Vaníčkovi se dnes akce účastnili, každý ve svém voze.

Nejčastější jsou Aera a Tatrovky

Podle Václava Cipry z pořadatelského týmu je jízda jednou z největších akcí podobného druhu v republice. Majitelé často unikátních osobních i nákladních automobilů a motocyklů přijíždějí i ze vzdáleného okolí. Přes polovinu z více než stovky účastníků tvořily dnes cenné stroje známých i zaniklých značek, vyrobených před druhou světovou válkou. "Máme to sice až do roku 1980, ale preferujeme hlavně starší vozy," uvedl Cipra. Nejčastěji zastoupenými značkami jsou české Aero, Tatra, Škoda.

Plzeňský Veteran Car Club, pořadatel akce, patří mezi největší kluby v republice, existuje od roku 1972, má mezi 150 až 160 členy. "Navazujeme na starou tradici, neboť první motoristické soutěže se v Plzni konaly za účasti nejslavnějších závodníků své doby už na počátku minulého století," uvedl Ladislav Mayer, ředitel závodu. Letošní jízda historických vozidel je 25. v pořadí.

,

Peníze mě omámily. Upřímná zpověď Jana Šimáka, proč ho fotbal přestal bavit

Jan Šimák | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Už nikdy nezjistí, jak dobrý doopravdy mohl být. Říkalo se, že má větší talent než Tomáš Rosický, ale místo, aby si po...

Dům pana Hrbáčka navždy potemní. Letos jeho potomci rozsvítili naposledy

Dům Antonína Hrbáčka v Lípě se v roce 2020 rozzářil před Vánocemi naposledy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedmnáct let postupně vylepšoval a rozšiřoval osvětlení svého domu v Lípě u Zlína Antonín Hrbáček. Jeho vánoční výzdoba...

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!