29. června 2012 13:29, aktualizováno  17:02 Lidovky.cz > Byznys > Auto

Odjezd na prázdniny: za Prahou se vytvořila dlouhá kolona

Dopravní policie | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dopravní policie | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Prázdniny začínají a Česko se dalo do pohybu. Podle odhadů policie mění o tomto víkendu dočasně svou adresu milion obyvatel Česka. V podvečer se stalo to, co policie předpokládala. Masivní odjezd na prázdniny zkompilkoval dopravu.

Nehoda dvou osobních aut zpomalila v pátek odpoledne výjezd z Prahy na dálnici D1.
Kvůli hustému provozu se začala tvořit kolona, která po čtvrté hodině měřila před čtyři kilometry. Dvě auta se srazila krátce po třetí hodině na 12. kilometru ve směru na Brno. Z Prahy v té době odjížděla první vlna "dovolenkářů". Situace je o to horší, že v prakticky v celé zemi panují tropické teploty.

"Nehoda už ničemu nepřekáží, byla odklizena do odstavného pruhu," řekl serveru iDNES.cz operační důstojník z dálničního oddělení policie v Mirošovicích chvíli před čtvrtou hodinou.

Nehoda se stala na 12. kilometru dálnice D1 směrem na Brno

Nehoda se stala na 12. kilometru dálnice D1 směrem na Brno

Policie navyšuje kontroly

Policie se připravuje na masivní přesuny lidí, kteří budou na začátku prázdnin odjíždět na dovolené. Kvůli tomu policisté o nadcházejících třech víkendech zvýší počet kontrol řidičů na silnicích.

Zaměří se především na významné tahy. Podle šéfa dopravní policie Leoše Tržila jsou první tři prázdninové víkendy nejrizikovějším obdobím v roce. Policie nasadí na silnice rychlé passaty, připraven bude také vrtulník.

Opatření budou srovnatelná s těmi v průběhu velikonočních svátků. Za jediný víkend by se mělo na dopravně-bezpečnostní akci podílet téměř dva tisíce policistů. Policie chce udržet zejména průjezdnost silnic, hrubé porušení pravidel silničního provozu však chce nekompromisně trestat.

Nehodovost souvisí s vysokými teplotami

Podle Tržila větší nehodovost i vyšší počet mrtvých na silnicích na počátku prázdnin souvisí zejména s teplým počasím, které statistiky negativně ovlivňuje. Od soboty přitom budou maximální teploty nad 31 stupňů Celsia na většině území, místy ale překročí i 34 stupňů.

ČTĚTE TAKÉ:

Řidiči by měli usedat zvláště v teplém počasí za volant odpočatí a pravidelně doplňovat tekutiny, protože únava se podle Tržila při stoupajících teplotách projeví mnohem dříve.

Rady pro motoristy při cestě do zahraničí připravilo také oddělení ministerstva dopravy BESIP, které zveřejnilo na webu podstatné informace týkající se například rychlostních limitů či povolené hladiny alkoholu v krvi ve 36 vybraných evropských zemích.

O loňských prázdninách zahynulo na českých silnicích celkem 138 lidí, což je o 32 méně než v roce 2010.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

ČTK, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!