9. listopadu 2017 14:20 Lidovky.cz > Byznys > Auto

Prodej obytných vozů loni rostl o 41 procent. Větší zájem byl i o karavany

Karavan (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Karavan (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

BRNO Český trh s obytnými vozy v Česku loni nadále rostl. Počet registrovaných nových obytných aut byl nejvyšší za posledních deset let, a to 1125, což je o 41 procent meziročně více. Počet karavanů naopak klesl o třetinu na 623, letos už ale opět roste. Trendy kopírují evropský i celosvětový rostoucí trh.

Podle Jana Bízika ze Sdružení dovozců obytných vozidel je trávení dovolené v karavanu či obytném autě stále oblíbenější. V Česku však pokulhává infrastruktura a chybí podpora ministerstva pro místní rozvoj a ministerstva dopravy, řekl Bízik na brněnském veletrhu Caravaning Brno.

Odrazem čím dál větší oblíbenosti je i rozšíření brněnského veletrhu z jednoho do dvou pavilonů. „V Česku už prodávají i američtí výrobci a na trhu se postupně objevují také firmy, které podnikají v prodeji a půjčování karavanů. Sledujeme rostoucí trend především díky zlepšující se ekonomické situaci v ČR i dalších zemích. Roste tak potřeba využít volný čas i formou caravaningu,“ řekl Bízik.

Veletrh proto nabízí kromě cenově dostupnějších modelů i takové, které nabízejí pro uživatele luxusní zázemí.

Sdružení dovozců zveřejnilo údaje, že karavanisté v Česku za rok utratí za přenocování v kempech a za služby s dalšími útratami přes 1,7 miliardy korun. Přesto Bízik již několik let uvádí, že i přes nesporné ekonomické přínosy nemají ministerstva pro místní rozvoj a dopravy snahu přivést do Česka ještě více karavanistů.

„Na dopravě není vůle vyřešit výjimku v platbě mýtného pro auta nad 3,5 tuny, ministerstvo pro místní rozvoj nijak zase nepřispívá k rozvoji caravaningu. Nezajímá ho,“ řekl Bízik. Uvedl také, že zahraničním karavanistům doma říkají, ať se Česku vyhnou kvůli nekvalitním dálnicím a silnicím, kvůli vysokému mýtu i kvůli nebezpečnému silničnímu provozu. Chybí podle něj také komplexní služby a kempy nejsou mnohdy na dostatečné mezinárodní úrovni.

Evropský trh karavanů a obytných aut, který tvoří čtvrtinu světového, loni rostl dvouciferným tempem, a to o 11 procent na 169 tisíc registrací. Tahounem jsou stále především Velká Británie a Německo.

ČTK