8. června 2017 16:00 Lidovky.cz > Byznys > Auto

Legendární Tatra z Dakaru je jako nová. Musí si ale počkat na vlastní muzeum

Zrekonstruovaný vůz Tatra 815 6x6 VE „Ostrý-II“. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zrekonstruovaný vůz Tatra 815 6x6 VE „Ostrý-II“. | foto: TATRA TRUCKS

KOPŘIVNICE Automobilka Tatra z Kopřivnice na Novojičínsku dokončila rekonstrukci historického vozu, který se v roce 1986 účastnil Rallye Paříž - Dakar. Vystaven bude v plánovaném novém muzeu, které má vzniknout v areálu automobilky.

Jeden z prvních dakarských speciálů, Tatra 815 6x6 VE „Ostrý-II“, se kterým posádka Zdeněk Kahánek, Miroslav Gumulec a Josef Kalina jela Rallye Paříž - Dakar při první účasti Tatry v roce 1986, se do Kopřivnice po 30 letech vrátil loni v září.

Po účasti ve slavném závodu totiž ve státech severní a západní Afriky francouzskému podnikateli Jeanu Philippemu a jeho cestovní agentuře New Gate Travel. Philipp auto firmě loni vrátil. Místo něj získal nový vůz značky Tatra Phoenix.

Tatru podnikatel využíval například jako servisní vůz pro své čtyřkolky. V těžkých písečných a bahnitých terénech podle zástupců Tatry najezdil vůz obrovské množství kilometrů bez zásadních problémů.

Do kabiny usedli členové původní posádky Zdeněk Kahánek, Miroslav Gumulec a...
Zrekonstruovaný vůz Tatra 815 6x6 VE „Ostrý-II“.

Vůz, který po opravách odpovídá stavu z roku 1986, bude vystaven v novém muzeu, které chce automobilka vybudovat.

„Stávající tatrovácké muzeum je kapacitně naplněno a unikáty, jako je právě dnes představený dakarský speciál, není kde vystavit. V nové expozici budou především nákladní vozy získané v posledních letech díky investicím akcionářů Tatry,“ řekl generální ředitel společnosti Radek Strouhal.

ČTK