28. září 2016 6:00 Lidovky.cz > Byznys > Auto

Zveřejňování ‚hříšných‘ pump zabírá. Kvalita benzinu a nafty se zlepšila

Čerpací stanice. (Ilustrační foto.) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čerpací stanice. (Ilustrační foto.) | foto: Shutterstock

PRAHA Nekvalitních vzorků pohonných hmot, které odebírá Česká obchodní inspekce, výrazně ubylo. Podle všeho pomohlo zveřejňování čerpacích stanic, které se provinily proti normám. Pumpaři ale chtějí změnit způsob zveřejňování hříšníků.

Natankovat u čerpacích stanic nekvalitní pohonné hmoty a zejména benzin je v poslední době hodně velká vzácnost. Alespoň podle posledních výsledků kontrol České obchodní inspekce (ČOI).

Podíl nevyhovujících ze všech odebraných vzorků klesl loni na 1,2 procenta a za letošní první pololetí dosahuje 1,4 procenta, což je v obou případech nejméně od roku 2001, kdy inspekce výsledky prezentuje.

Za letošní první pololetí odebrala ke kontrole ČOI u pump v Česku 1290 vzorků pohonných hmot (nejvíc nafty a benzinu) a z toho nevyhovělo parametrům jakosti 18. Podíl 1,4 procenta nevyhovujících viditelně kontrastuje například se 12,4 procenta v roce 2003.

Ještě v roce 2010 tvořily vzorky s prokázaným porušením norem skoro osm procent ze všech kontrolovaných.

Zákazníci reagují okamžitě

Zafungovalo především od roku 2012 povinné zveřejňování všech hříšníků a s ním spojený trest v podobě výrazného úbytku zákazníků.

Prodejci pohonných hmot ale upozorňují, že se v jedné skupině ocitají závažné případy pančování i malicherné prohřešky. Laik se v odborné terminologii nevyzná a často nedokáže vážnost situace rozlišit.

Úbytkem řidičů jsou tak často postiženi i ti pumpaři, kteří na nekvalitním benzinu či naftě nemají vinu, nemají například možnost zkontrolovat si, v jakém stavu jim palivo přivezla cisterna dodavatele, a zjištěné porušení normy není tak závažné, že by mohlo poškodit motor automobilů.

Jak ČOI kontroluje benzinky - grafika.

„Připadá mi, že náš platný systém zveřejňování někdy slouží spíš k úmyslné šikaně provozovatelů čerpacích stanic,“ reaguje Ivan Indráček, šéf Unie nezávislých petrolejářů, která zastupuje menší distributory a prodejce pohonných hmot.

Argumentuje třeba příkladem Estonska, kde stát rozděluje zjištěné prohřešky do kategorií podle závažnosti. A také – nezveřejňuje jen pumpy, kde bylo odhaleno nekvalitní palivo, ale i ty další, které prošly kontrolou au nichž nebyla zjištěna žádná závada. Řidiči mají k dispozici údaje nejen o rizikových pumpách, ale i těch, při jejichž kontrole žádné závady nebyly.

V Česku existuje přes 7 tisíc všech možných čerpacích stanic, z toho přes 3800 veřejných. Z nich zhruba třetina připadá na pumpy největších prodejních sítí, jako je třeba Benzina, MOL, Pap Oil, Shell, OMV, Euro Oil či Robin Oil. U nich je inspektory ČOI zjištěná chybovost ještě menší než republikový průměr.

„Tyhle stanice si platí navíc vlastní systém kontrol, nazvaný Pečeť kvality. Ale i tak se někdy stane, že třeba při dodávce nafty zůstalo z předchozí jízdy v cisterně (má obsah 30 až 40 tisíc litrů – pozn. red.) několik litrů benzinu. To při kontrole vzorku nafty na pumpě způsobí nadlimitní hodnotu bodu vzplanutí. Nejedná se sice o závažnou věc, která by poškodila motor, ale i tak je pumpa zveřejněna mezi hříšníky. To by se mělo nějak řešit,“ přidává se Václav Loula z České asociace petrolejářského průmyslu a obchodu.

ČOI postup obhajuje

Inspekce současný způsob zveřejňování výsledků kontrol hájí.

„Kdo chce, může si na našem webu v sekci pokuty najít podrobné rozhodnutí o udělené pokutě a přečíst si, z jakých důvodů přesně byla pokuta dané čerpací stanici udělena. A kdybychom začali zveřejňovat i kontrolované stanice, u kterých žádné pochybení nebylo zjištěno, znamenalo by to určitou konkurenční výhodu těchto stanic oproti těm, které kontrolou neprošly, ale mají pohonné hmoty také v pořádku,“ argumentuje mluvčí ČOI Jiří Fröhlich.

Najdete na Lidovky.cz