Sobota 21. září 2024, svátek má Matouš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Babišovo řešení OKD: koupit akcie a dluhy mateřské NWR či udělat společnou firmu

Ekonomika

  15:15aktualizováno  15:43
PRAHA - Mezi varianty řešení situace černouhelné společnosti OKD patří odkoupení dluhů a akcií mateřské společnosti New World Resources státem nebo vytvoření společné firmy. Jde o návrh, s nímž přišel ministr financí Andrej Babiš (ANO).

Z demonstrace horníků OKD. Ilustrační foto. foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

Spolu s ministrem průmyslu Janem Mládkem (ČSSD) bude informovat vládu o aktuální situaci v OKD a možnostech řešení. Konkrétní řešení podle něj ve čtvrtek vláda nepřijme.

AHG: Ať pomůže stát

  • Skupina Ad Hoc Group (AHG), jež je novým vlastníkem společnosti New World Resources (NWR), navrhuje, aby záchranu černouhelné OKD spolufinancoval stát. Informoval o tom mluvčí AHG Roman Pařík.
  • Skupina podle něj navrhuje řešení, které ušetří minimálně polovinu z 33 miliard korun, které by stála neřízená insolvence OKD. Součástí dohody by mělo být uzavření dolu Paskov.
  • Plán restrukturalizace předložila společnost ministrovi financí Andreji Babišovi (ANO) a ministrovi průmyslu Janu Mládkovi (ČSSD).

„Doporučil bych variantu, aby se firma očistila od všech svých závazků a dlouhodobých smluv, které pravděpodobně nejsou výhodné,“ řekl Babiš. „Akcie (NWR) nemají žádnou hodnotu a dluhy minimální,“ dodal vicepremiér k variantě odkupu dluhů a akcií ze strany státu.

Předseda Sdružení hornických odborů OKD Jaromír Pytlík poslal premiéru Bohuslavu Sobotkovi a vládě dopis, ve kterém je požádal o účinnou a rychlou pomoc při řešení sociálních dopadů na zaměstnance.

Kritická situace

„Situace v OKD začíná být kritická. Podle dostupných informací budeme mít obrovské problémy se zajištěním financí,“ řekl Pytlík. Situace ve firmě se podle něj zhoršila nejvíce na Dole Paskov. „Razantní snížení ražeb v tomto dole je neodvratným signálem ukončení těžby,“ upozornil.

Babiš a Mládek na konci března jednali se zástupci nového vlastníka NWR, kterým je skupina Ad Hoc Group (AHG). Podle Mládka se tehdy mluvilo o restrukturalizaci OKD a podmínkách a míře účasti české vlády na tomto procesu. AHG vlastní NWR po odchodu firmy CERCL Mining, kterou z poloviny vlastní podnikatel Zdeněk Bakala.

Máme indicie o tunelování OKD, tvrdili horničtí odboráři ministrům

Firma OKD je přes úsporná opatření ztrátová, hrozí uzavírání dolů a propouštění. V OKD nyní pracuje zhruba 9800 kmenových zaměstnanců, 2500 dodavatelských a 200 agenturních zaměstnanců. Ohrožena jsou i místa tisíců lidí v navazujících profesích.

NWR loni meziročně prohloubila ztrátu na zhruba šest miliard korun (223 milionů eur) z asi 567 milionů korun (21 milionů eur) o rok dřív. Spolu s poklesem cen uhlí jsou za tím podle analytiků dopady vysokého dluhu firmy.

Jak o OKD mluvili politici?

  • „Stát nebude muset vydat ani korunu, dokud OKD nesplní všechny svoje závazky, dokud nezajistí provozování dolu v plném rozsahu až do konce roku 2017.“ (ředitel legislativního odboru ministerstva financí - nynější ministr spravedlnosti - Robert Pelikán (ANO) poté, co se stát dohodl se společností New World Resources (NWR), tehdejším vlastníkem OKD, na pomoci při útlumu těžby černého uhlí v Dole Paskov/22. dubna 2014)
  • „Máme zájem na tom, aby v případě prodeje do OKD vstoupil strategický investor, nejlépe firma z oboru, která je zaměřená na těžbu uhlí, nikoli na finanční spekulace.“ (ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) s tím, že pokud by OKD byla v budoucnu na prodej, stát by její odkup zvážil/7. července 2014)
  • „Ale říkám převzetí, v žádném případě ne odkup, jinak samozřejmě celý proces půjde na vrub vlastníka.“ (moravskoslezský hejtman Miroslav Novák (ČSSD) k možnosti převzetí Dolu Paskov státem nebo některým státním podnikem, například Diamem/9. prosince 2015)
  • „Situace je vážná. Nejde už zdaleka jen o Důl Paskov. Jednání se vede o celém OKD. ... Dávat ale peníze firmě, která dosud dluží, tuším tři a půl miliardy korun, za to, že zaplatila dividendy svým vlastníkům, nelze. Není to věrohodný partner pro dávání nějakých veřejných peněz. ... Pokud by šla podpora lidem, tak může být v řádu jednotek miliard.“ (ministr průmyslu Mládek k návrhu společnosti NWR Důl Paskov zavřít nebo převést na stát, který označil za nehorázný/10. prosince 2015)
  • „Primární problém není vysvětlit to Bruselu. Ale myslím, že ten, kdo to navrhne, spáchá politickou sebevraždu.“ (ministr průmyslu Mládek k možnosti veřejné pomoci OKD/Hospodářské noviny/10. prosince 2015)
  • „Já a kolegyně Michaela Marksová jsme dostali podporu v tom navrhovaném směru řešení, že uděláme maximum pro to, aby bylo pomoženo lidem, především horníkům, aby bylo pomoženo kraji, protože situace tam je vážná, ale to neznamená žádnou veřejnou pomoc firmě, která zřejmě docela selhala při své manažerské činnosti.“ (ministr průmyslu Mládek po jednání Ústředního výkonného výboru ČSSD/12. prosince 2015)
  • „My se nechystáme nic kupovat. My se chystáme pomáhat lidem, kteří eventuálně budou muset odejít.“ (premiér Bohuslav Sobotka po jednání Ústředního výkonného výboru ČSSD k návrhu NWR na uzavření dolu Paskov nebo jeho převodu na stát/12. prosince 2015)
  • „Jasně jsme řekli věřitelům a akcionářům, že to oni musí podniknout kroky k restrukturalizaci a vylepšení hospodářských výsledků společnosti. ... Jsou tam věřitelé, a ti se nemůžou tvářit, že s tím nic neudělají, a my jako stát přijdeme a vše vyřešíme.“ (ministr financí Andrej Babiš (ANO) po jednání s vedením OKD a jejími věřiteli/14. ledna 2016)
  • „Dnes to neříkali (NWR), protože jsme jim jasně řekli, že to není vůbec k debatě.“ (ministr Babiš o částce čtyř miliard korun, kterou údajně NWR požadovala v prosinci/14. ledna 2016)
  • „Vláda několikrát řekla, že nedá ani korunu akcionářům, ani věřitelům, ani firmě, a na tomto stanovisku se nic nezměnilo.“ (ministr Mládek po setkání s předsedou představenstva NWR Garethem Pennym/22. února 2016)
Autor: