Vydává se Slovensko Řeckou cestou?Experti ze slovenského Klubu ekonomických analytiků (KEA) odhadli letošní schodek na 7,4 procenta HDP. Všichni respondenti průzkumu, který Klub na začátku června provedl, navíc zpochybnili věrohodnost údajů, které v současnosti zveřejňuje ministerstvo financí. Zároveň také vyčíslili pravděpodobnost, že Slovensko skončí v dluhové pasti podobné problémům v Řecku, na 26 procent. KEA je občanským sdružením, má 33 členů a je složen z ekonomických analytiků, komerčních bank, nevládních výzkumných institucí, Slovenské akademie věd, konzultačních firem a univerzit. |
Píše o tom deník Sme a odkazuje přitom na výsledky českých voleb, ve kterých voliči vyjádřili obavy z "řecké cesty". Upozorňuje tak na fakt, že se postup slovenské vlády stále častěji přirovnává právě k Řecku. Podle expertů roste schodek k nejvyšším hodnotám v historii Slovenska a o rozpočtových problémech se navíc na Slovensku mlčí.
"Už nejde jen o předpověď vývoje daní, kterou odmítá ministerstvo financí zveřejnit, a která by mohla odhalit špatný stav rozpočtu. V trezorech úřadu zůstávají i další důležité dokumenty, které už dávno měly spatřit světlo světa: státní závěrečný účet za minulý rok a východiska pro rozpočet na rok příští," píše slovenský deník.
Důvod pro zatajování informací přitom ekonomové vidí zejména v blížících se parlamentních volbách. Letošní deficit totiž podle všeho významně překročí vládní plán na úrovni 5,5 procenta HDP, což není ve vrcholící volební kampani příjemné téma.
Čtěte více: |
Díra v rozpočtu bude až o polovinu větší
Úřadující vláda utrácí podstatně víc, než si naplánovala. Například podle včerejšího průzkumu slovenského Klubu ekonomických analytiků by se měl schodek vyšplhat až na 7,4 procenta. Nejde přitom o nejčernější odhady. "Je pravděpodobné, že pokud nedojde ve zbytku roku k šetření, schodek státního rozpočtu bude atakovat hodnotu 7,8 procenta hrubého domácího produktu," řekl analytik UniCredit Bank Dávid Dereník slovenskému deníku Pravda.
Trest za liknavé spravování státního rozpočtu přitom může na Slovensko dopadnout už brzy v podobě snížení ratingu od světových agentur. "Nelze vyloučit, že kromě snížení ratingu by mohla narůst riziková přirážka z vládního dluhu," řekl Sme ekonom Slovenské spořitelny Michal Mušák. Po UniCredit Bank tak je to na Slovensku už druhá banka, která v současnosti nedoporučuje nakupovat státní dluhopisy, protože za pár týdnů bude jejich výnosnost vyšší.
Čtěte více: |
Podle odborníků, ekonomů, opozice, ale i některých koaličních poslanců si tak slovenské ministerstvo financí zahrává s ohněm a ohrožuje dobré jméno země v zahraničí. "Jednají neprofesionálně a pod politickým tlakem, což je škoda, neboť za poslední roky se nic podobného nedělo," řekl ekonom Tatra banky Juraj Valachy.