Neděle 13. června 2021svátek má Antonín 11 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

Bere nám zákazníky. Taxikáři v Paříži stávkují kvůli mobilní aplikaci

Francouzské taxi – ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Francouzské taxi – ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PAŘÍŽ/LONDÝN/BERLÍN Dopravu v Paříži, Londýně a Berlíně komplikuje stávka železničářů a demonstrace taxikářů. Strojvůdci ve Francii protestují proti reformě železnice, o které má rozhodovat místní parlament. Francouzským, britským a německým řidičům vozidel taxislužby, k nimž se mají připojit rovněž jejich kolegové z dalších evropských zemí, se zase nelíbí existence mobilní aplikace, kvůli které prý přicházejí o zákazníky.

Stávka na francouzské železnici začala již v úterý večer, naplno se ale projevila až ve středu ráno, když lidé chtěli využít vlaků k cestě do práce. V provozu by mělo být jen asi 50 procent rychlovlaků TGV, stejně tak fungovalo mnohem méně regionálních a příměstských vlaků, zejména v oblasti Paříže, uvedl server televizní stanice France 24.

Rychlovlak TGV (ilustrační foto)

Rychlovlak TGV (ilustrační foto)

Rychlovlaky Eurostar mezi Londýnem a Paříží fungovaly normálně, stejně jako vlaky do Německa, v případě spojů do Španělska byl ale provoz narušen. Železničáři stávkují, aby vytvořili tlak na poslance, kteří budou příští týden projednávat reformu železnice. Jejím cílem je snížit zadluženost železničního sektoru a zcela ho otevřít konkurenci. Odbory přitom s některými podmínkami reformy nesouhlasí.

"Stávka nic nevyřeší, jen poslouží k potrestání pasažérů," řekl Jean Sivardiere z FNAUT, což je francouzská asociace bojující za práva cestujících v dopravě. "Reformy jsou potřeba, každý si to uvědomuje, (ale) jsou zde konstruktivnější způsoby, jak vyjednávat s úřady," dodal.

Taxikáři stávkují kvůli mobilní aplikaci

Jak poznamenala francouzská média, kromě nejezdících vlaků narazí cestující i na nedostatek vozidel taxislužby. Francouzští taxikáři se totiž přidali ke svým kolegům v Británii, Belgii, Španělsku a Německu a protestují proti existenci netradiční taxislužby využívající mobilní aplikaci, která nahrazuje taxametr.

Konkrétně jim vadí zejména aplikace Uber, díky které se mohou cestující přímo spojit se soukromými řidiči (prověřenými společností Uber), kteří je odvezou na jimi požadované místo, navíc za velmi nízké ceny. Jsou tak pro taxíky obrovskou konkurencí. Problémem podle oficiálních taxislužeb je, že tato aplikace není jako taxislužba registrovaná a přesto funguje i jako taxametr, což je prý nelegální.

V poledne se kolem tisícovky vozů taxi v Berlíně zúčastnilo protestních jízd z různých částí německé metropole k olympijskému stadionu. Kolony troubících aut v některých místech brzdily dopravu, k žádnému dopravnímu kolapsu ale podle berlínské policie nedošlo.

Mobilní telefon. Ilustrační foto.

Mobilní telefon. Ilustrační foto.

Prezident německého svazu provozovatelů taxislužby Michael Müller prohlásil, že se taxikáři chtějí protestní akcí bránit proti údajně nelegální konkurenci. "Soukromí řidiči nemají koncesi k provozování taxislužby a zpravidla ani neplatí daně z toho, co si těmito cestami vydělají," řekl Müller na tiskové konferenci. "Nemají pojištění pro přepravu osob, nepodstupují žádné pravidelné zdravotní prohlídky a nepodléhají nárokům na vzdělávání a na technický stav vozidla, které musí splnit řidiči taxislužby," dodal.

Berlínští taxikáři apelují na radnici, aby využívání těchto aplikací zakázala. V Hamburku už protest taxikářů uspěl, když ve středu vedení města podle serveru Deutsche Wirtschafts Nachrichten zakázalo využívání dopravní aplikace WunderCar, která funguje na podobném principu jako Uber.

Odpoledne se chystali k protestu připojit i taxikáři na britských ostrovech. I v Londýně podle nich platí, že taxametr mají právo používat jen černé taxíky. Požadují proto, aby byly služby společnosti Uber mnohem více regulovány. Protestu v Londýně se prý zúčastní až 12 000 řidičů taxi.

Společnost Uber provozuje svůj servis ve více než 100 městech ve 37 zemích světa. Podporuje ji například internetová společnost Google, ale také investiční banka Goldman Sachs. Kromě Londýna, Paříže a Berlína se protesty očekávají také v Římě či v Miláně.

,

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Revmatoidní artritida může zkrátit život až o 15 let, varuje imunoložka

MUDr. Zuzana Humlová Ph.D. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Morové rány, pandemie tuberkulózy či cholery jako příčiny smrti medicína už takřka pohřbila. Nebezpečí ale číhá i u...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!