Pondělí 23. května 2022, svátek má Vladimír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V ulicích jde o život, varuje madridský taxikář před koly ve městě

Magazín

  6:52aktualizováno  18:15
MADRID - V ulicích Madridu se během května objeví přes tisíc elektrokol, která budou k dispozici občanům a turistům ve formě samoobsluhy. Více než třímilionová španělská metropole tak následuje příklad Barcelony či Paříže a Londýna. Mnozí z tamních obyvatel ale upozorňují, že madridské ulice jsou vlivem husté dopravy pro cyklisty nebezpečné.
Cyklista

Cyklista foto: Shutterstock

"Pohybovat se Madridem na kole bylo ještě před několika lety snem, v který věřilo jen málo lidí. Dnes je to ale skutečná volba mezi soukromým autem, městkou dopravou a bicyklem," sdělila agentuře AFP madridská starostka Ana Botellaová. Ve městě je či brzy bude k dispozici 1500 kol na 150 výdejních místech. Kontrakt na jejich zřízení a dodání bicyklů získala za 25 milionů eur (686 milion Kč) baskická společnost BonoPark.

Taxikář Juan Gutiérrez celý podnik ale považuje za nesmysl a tvrdí, že Madriďané lpí dostatečně na svých životech na to, aby se odvážili sednout si ve městě na kolo. "Je to moc nebezpečné, je tady hustá doprava. Když tě nezabije auto, které do tebe narazí, pak to udělá to, které na tebe vjede zezadu," řekl. Urbanista Pascual Berrone se domnívá, že cyklistika je v Madridu možná jenom někde, mnohá místa jsou na ni ale i podle něj příliš nebezpečná.

K TÉMATU:

I když prodej bicyklů ve Španělsku nedávno předčil prodej automobilů, v centru Madridu je cyklistů vidět málo. Španělská organizace pro zákazníky a spotřebitele považuje z hlediska cyklistů za bezpečnou pouze Sevillu, Zaragozu a San Sebastián. Je v nich dostatek cyklotras a silnice jsou tam přehledné.

Naproti tomu Madrid, ale také Las Palmas, Málaga nebo Córdoba podmínky pro bezpečnou cyklistiku nesplňují kvůli koncepčním chybám. Stezky tam mezi sebou nejsou propojeny, často vedou jízdní dráhou automobilů nebo jsou příliš úzké. Madridská radnice tvrdí, že teď je v metropoli asi 300 kilometrů cyklostezek, k nimž prý připojí dalších 70 kilometrů.

Autoři: ,

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Mohlo by vás zajímat