Pondělí 30. ledna 2023, svátek má Robin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Boj o českou fotbalovou ligu vyhrálo O2. Podle odborníka je ale otázkou, zda Fortuna liga stojí za zpoplatnění

Média

  6:00
PRAHA - Nejvyšší česká fotbalová liga se bude od nové sezony vysílat primárně na soukromé televizi O2 TV. Divák, který si bude chtít dopřát většinu zápasů české ligy, si tak bude muset zaplatit. Na to dosud Češi nebyli zvyklí. Podle některých odborníků se ale nabízí otázka, zda je nově pojmenovaná Fortuna liga dostatečně kvalitní na to, aby byla vůbec zpoplatněna.

Fortuna ligu možná neuvidíme v České televizi. foto: ČTK

O2 TV nabídne svým zákazníkům od nadcházející sezony na kanálech O2 TV Sport a O2 TV Fotbal minimálně 105 zápasů Fortuna ligy. Práva na všechny zápasy nejvyšší fotbalové ligy získala společnost O2 až do roku 2022. Částka, kterou za práva společnost zaplatila, ale není známa. Jeden zápas každého kola však musí O2 poskytnout pro volně šiřitelný kanál. Zda veřejnoprávnímu kanálu ČT sport tento jeden zápas zůstane, ale není jasné.

Česká televize bez fotbalové ligy? Placená O2 Sport má vysílat všechny zápasy

„Dnešní svět sportovních vysílacích práv přináší pro veřejnoprávní televize jednu ránu za druhou. Pokud nebudeme vysílat českou fotbalovou ligu, tak z toho samozřejmě šťastní nebudeme. Řekl bych, že se s tím ale případně dokážeme vyrovnat,“ řekl pro Lidovky.cz výkonný ředitel ČT sport Jiří Ponikelský.

Po ztrátě práv na prestižní Ligu mistrů tak přichází pro Českou televizi další rána. Pokud nezíská ČT práva alespoň na jeden zápas Fortuna ligy za kolo, tak jí zbude Evropská liga, zápasy reprezentace, Euro 2020, Mistrovství světa z Kataru a nově vzniklá soutěž Liga národů UEFA. Dosud ČT vysílala dva zápasy z každého kola Fortuna ligy. 

Má česká fotbalová liga dostatečnou kvalitu, abychom si za ni platili?

Za co si bude muset divák zaplatit?

  • Liga mistrů - od následující sezony bude mít práva na Champions League pouze O2 TV - základní balíček se sportovními programy stojí 299 korun měsíčně. Česká televize přišla i o tradiční úterní přenos.
  • Fortuna liga - O2 TV nabídne na kanálech O2 TV Sport a O2 TV Fotbal minimálně 105 zápasů za sezonu. Česká televize má šanci na jeden zápas za každé kolo, o tomto kroku se ještě bude jednat.
  • Evropská liga - Na druhou prestižní evropskou soutěž vlastní práva Česká televize společně se skupinou Nova, která zápasy nabízí na placeném kanálu Nova sport.
  • Euro 2020 - Mezinárodní turnaj bude vysílat Česká televize. Práva na tento turnaj má zakoupené už dopředu.
  • MS v Kataru 2022 - Rovněž práva na Mistrovství světa ve fotbale, které se koná v Kataru, si Česká televize zajistili již dříve.

Názory na to, zda mají být atraktivní fotbalové zápasy dostupné zdarma, se liší. Někteří předkládají modely ze zahraničí, kde si diváci za fotbalové přenosy už platí. Češi si však na placené sportovní kanály teprve zvykají. 

„Myslím si, že zpoplatnění není správná cesta. Naše liga ještě nedorostla v tak kvalitní soutěž, aby za ni divák platil. Za poslední roky se stalo v nejvyšší lize hodně pozitivních věcí, což má za následek rostoucí popularitu a větší návštěvnost. Myslím si ale, že ještě tato obchodní značka není připravena na to, aby byla odříznutá od volného přístupu,“ sdělil svůj názor Jiří Ponikelský.

Společnost O2 TV celosvětový trend kupování televizních práv vidí jako pozitivní krok, který prospěje českému sportu. „Placená televize přináší sportu finance. Jestli toužíme po tom, aby byl náš fotbal či hokej konkurenceschopnější, tak právě finance z prodeje televizních práv k tomu můžou výrazně pomoct. Jedná se o celosvětový trend, prodej práv živí sport. Navíc ani Česká televize není bezplatná,“ uvedl mluvčí O2 TV Sport David Solnař.

Za vysílací práva musela v minulosti platit i Česká televize. Soukromé televize jsou ovšem ochotné za práva na fotbalové přenosy utratit více než ty veřejnoprávní.

Česká liga byla sledovanější než Liga mistrů

O2 TV pokládá odkoupení vysílacích práv za logický krok, který je odůvodněný velkou sledovaností. „Náš zájem o českou fotbalovou ligu pramení z toho, že byly její přenosy na O2 TV pro diváky nejatraktivnější. Když se podíváme na sledovanost, tak byly vybrané zápasy české ligy nejsledovanější, až na druhém místě byla Liga mistrů. Proto nám přišlo logické, zajistit si práva na více zápasů,“ sdělil pro Lidovky.cz David Solnař.

Podle informací Seznamu má dojít 25. června k jednání, kdy se rozhodne, zda bude Česká televize vysílat alespoň jeden zápas z každého kola. Zda budou čeští fotbaloví nadšenci ochotni platit za to, aby viděli celou Fortuna ligu, se teprve ukáže. „Naše infolinky, prodejny nebo online O2 guru týmy zažívají po každém ohlášení exkluzivních práv velký zájem diváků. Fanoušci zjišťují naše výhody, ptají se na možnosti a dostupnost,“ dodal Solnař. Momentálně má O2 TV 243 000 platících zákazníků.

Mohlo by vás zajímat