Sobota 11. května 2024, svátek má Svatava
130 let

Lidovky.cz

Rajčata a okurky jsou v Británii na příděl. Vázne dovoz i domácí produkce

Ekonomika

  15:03
Ve dvou největších britských supermarketech Asda a Morrisons se začala zelenina prodávat na příděl. Stalo se tak poté, kdy špatná úroda v zahraničí spolu s krizí v domácím zemědělství vedly k jejímu nedostatku, informoval o tom web The Guardian. Odborníci varují, že problémy mohou trvat ještě několik týdnů.

Společnosti Asda a Morrisons omezují množství rajčat, okurek, salátu a paprik, které si zákazníci mohou koupit. Britský řetězec Morrisons od středy zavádí limity dvou kusů na balení rajčat, okurek, salátu a paprik. Asda uvedla, že omezuje nákupy čerstvé zeleniny (brokolice, květáku, malin a salátů) na tři kusy, aby zajistila, že všichni zákazníci dostanou, co potřebují.

„Stejně jako ostatní supermarkety se potýkáme s problémy při získávání některých produktů, které se pěstují v jižním Španělsku a severní Africe. Zavedli jsme dočasné omezení prodeje na tři kusy od každého produktu u velmi malého počtu řad ovoce a zeleniny, aby si zákazníci mohli koupit, co chtějí,“ uvedla mluvčí Asdy. Společnosti Tesco, Sainsbury’s, Waitrose, Aldi a Co-op v současné době zavedení omezení neplánují.

Pomoci musí vláda

Britští producenti uvedli, že jsou zasažené také dodávky salátových plodin z britských farem, které kvůli rostoucím nákladům na vytápění skleníků omezily výsadbu. „Domácí produkce salátů včetně okurek a rajčat klesla na nejnižší úroveň od počátku záznamů v roce 1985,“ řekla předsedkyně svazu zemědělců Minette Battersová. Dodala, že energeticky nároční výrobci potřebují finanční pomoc. „Můžeme s tím něco udělat, ale je třeba, aby vláda jednala a snížila inflaci v prvovýrobě,“ upozornila.

Problém s úrodou salátů i dalších plodin ve Velké Británii přichází krátce poté, co ji před Vánoci silně poškodil mráz. „Polní plodiny, jako je mrkev, pastinák, květák a zelí, silně poškodil mráz, což vedlo k odpisu úrody z mnoha polí. To bude v příštích měsících znamenat jak nedostatky na pultech, tak vyšší ceny těchto produktů,“ uvedl generální ředitel dodavatele Nationwide Produce Tim O’Malley.

K přídělovým opatřením ve společnostech Asda a Morrisons došlo poté, co dovozci uvedli, že dodávky salátů a polních plodin ovlivnila kombinace několika vlivů: nepříznivé počasí ve Španělsku a jižní Evropě, bouřky ve Středomoří a snížené množství skleníkových plodin v Nizozemsku.

Zástupci odvětví zdůraznili, že dostupnost produktů se u některých plodin snížila o 30 až 40 procent. V tomto ročním období se v Murcii na jihovýchodě Španělska vypěstuje odhadem 80 procent salátů a zeleniny prodávaných ve Spojeném království.

Brexit, brexit, brexit...

Britské problémy přicházejí právě ve chvíli, kdy se tamní dovozci stále potýkají s vyššími náklady a papírováním způsobeným brexitem, který přispěl k prodlevám na hranicích. Někteří dodavatelé uvedli, že potenciální byrokratické překážky znamenají, že Spojené království teď není první volbou pro evropské výrobce, kteří jsou v těžké situaci. Jiní uvedli, že odchod z EU není faktorem současných problémů s dodávkami.

Battersová uvedla, že zatímco brexit a pandemie zvýšily náklady na domácí produkci potravin, velkými problémy pro britské pěstitele jsou náklady na energii a nižší výnosy z jejich produkce.

Lee Stiles, tajemník sdružení zastupující velkou skupinu skleníkových pěstitelů v Hertfordshire, uvedl, že britská produkce plodin pěstovaných ve sklenicích, jako jsou rajčata, okurky a papriky, bude letos pravděpodobně o 30 procent nižší než v loňském roce.

„V tomto ročním období se na pultech supermarketů běžně objevují britské saláty. Pěstitelé však nedosáhli ekonomické ceny, aby je mohli vysadit, a tak nechali skleníky prázdné,“ řekl. Dodal, že kdyby supermarkety podpořily pěstitele dodatečným zvýšením nákladových cen, vysadili by je.

Andrew Opie, ředitel Britského konsorcia maloobchodu (BRC), uvedl, že narušení dodávek z jižní Evropy a severní Afriky by mělo trvat několik týdnů.

Autor: