Aerolinky, které založil miliardář Richard Branson, v červenci oznámily restrukturalizaci a dohodly se na záchranném plánu za 1,2 miliardy liber (34,7 miliardy Kč). Proces, který chce letecká společnost uzavřít do konce září, podporuje většina věřitelů podniku.
Virus urychlil konec čtyřmotorové éry. Pro vzdušné obry není poptávka, aerolinky preferují hospodárnost |
Právní zástupce aerolinek sdělil, že společnost potřebuje americký soudní příkaz, aby podmínky restrukturalizace platily i ve Spojených státech. Britskému soudu právníci Virgin Atlantic sdělili, že bez finanční injekce firmě klesnou hotovostní rezervy na kritickou úroveň a do konce září bude firma zřejmě bez peněz.
Virgin Atlantic se soustředí hlavně na dálkové lety, včetně těch mezi Británií a USA. Kvůli pandemii firma přestala v dubnu létat a provoz obnovila v červenci. Aerolinky zavřely svou základnu na londýnském letišti Gatwick a propustily kolem 3500 lidí.
Americké aerolinky Delta jsou v hluboké ztrátě. Kvůli koronaviru přijdou o 5,72 miliardy dolarů![]() |
Branson, který má v letecké společnosti 51procentní podíl, už letos žádal britskou vládu o pomoc, avšak neúspěšně. Minulý měsíc firma uvedla, že se jim podařilo ze soukromých zdrojů získat 1,2 miliardy liber. Částkou 200 milionů liber přispěla Bransonova skupina Virgin Group, 170 milionů liber pak firmě půjčila investiční společnost Davidson Kempner.
Americké aerolinky Delta Air Lines, které mají v letecké společnosti Virgin Atlantic podíl 49 procent, souhlasily s posunutím splátek dlužných peněz.
Branson stále vlastní desetiprocentní podíl v druhé největší australské letecké společnosti Virgin Australia. Aerolinky požádaly na konci dubna kvůli pandemii o ochranu před věřiteli a pak je koupila americká investiční společnost Bain Capital. Firma dnes oznámila, že se zaměří na vnitrostátní a kratší lety, a proto v rámci restrukturalizace propustí asi 3000 lidí. To je asi třetina pracovní síly.