Středa 18. května 2022, svátek má Nataša
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Brusel chystá zastropování poplatků za mezistátní platby v eurech. Pro banky to bude citelná ztráta

Ekonomika

  16:00
PRAHA - Nad poplatky, kteří musí bankám platit ti, kdo posílají peníze po Evropě, se smráká. Namísto stokorunových částek by měly – nejspíš do roka – platit řádově jen koruny. Respektive od příštího roku by se nové opatření týkalo přeshraničních plateb v eurech, o rok později i plateb v národních měnách včetně koruny.
Euro (ilustrační foto)

Euro (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Návrh srovnat ceny těchto poplatků napříč celou Evropskou unií schválil tento týden v pondělí Ekonomický a hospodářský výbor Evropského parlamentu. Něco podobného prosadil Brusel v minulosti například i v případě roamingových poplatků – dnes si lidé mohou volat po Evropě za stejné ceny jako doma.

„Bude se k tomu ještě scházet tripartita – parlament, Rada EU a Evropská komise – a to by mělo proběhnout do konce letošního roku,“ přibližuje Tomáš Hládek, odborník pro platebního styk v České bankovní asociaci. Opatření by pak vstoupilo v platnost do tří měsíců od schválení tripartitou.

Přinese Revolut revoluci na bankovním trhu? Podle analytika se spíše stane vedlejším produktem

Až začne platit, budou si banky muset za mezistátní transakci účtovat stejně, jako když klient posílá peníze po Česku. Jenže to se banka od banky různí. Některé mají převody v rámci účtu zdarma, jiné si mohou účtovat poplatky v řádech korun. Nové evropské nařízení přijde banky každopádně draho – jen ty české tak podle odhadů ztratí celkem miliardy korun ročně.

Miliardové ztráty

„Pro banky se stane tato služba jednoznačně ztrátovou. Osobně si myslím, že banky na klienty tuto regulaci nějakým způsobem přenesou. Nikde není napsáno, že se například nezvýší poplatek za zprostředkování hypotéky. Jinými slovy klienti to zaplatí jinde,“ říká Hládek.

Zatím z bank svorně zaznívá, že situaci analyzují. Jak si budou ušlé příjmy kompenzovat, prý není zatím rozhodnuto.

Podle informací z trhu mají ale banky už představu, kde se alespoň z části „zahojí“. Může jít například o kombinaci zdražení běžných věcí, jako jsou třeba poplatky za papírové výpisy či za platby zadávané na papírových příkazech. Hypoteticky se ale může zhoršit i převodní kurz měn v bankách.

„Jde sice o relativně drobné věci, ale může jich být víc. Důležité je, aby to nezasáhlo nějak vztah s klientem,“ řekl LN pod podmínkou anonymity jeden z českých bankéřů.

Banky by se přitom zachovaly podobně, jako se v minulosti po regulaci cen volání v zahraničí zachovali mobilní operátoři. Ti na zákaz roamingových příplatků odpověděli snahou lákat zákazníky na jiné produkty, například na datové balíčky v zahraničí, přičemž na tyto speciální tarify se již regulace nevztahuje. Stejně tak si operátoři kompenzovali ušlé příjmy v dražších mimoevropských zónách volání a v odchozím volání do zahraničí. Není důvod k domněnce, že se teď banky zachovají odlišně.

Miliony plateb ročně

V době, kdy jsou banky kvůli hledání úspor nuceny propouštět a rušit pobočky, jde skutečně o velké peníze. V případě třech největších – České spořitelny, Komerční banky či ČSOB se bude pokles příjmů z těchto poplatků pohybovat řádově v nižších stovkách milionů korun ročně.

Jen pro představu, za standardní platbu v eurech po EU (tzv. SEPA platba) si například Česká spořitelna účtuje 220 korun za odchozí transkaci a stovku za příchozí. U Komerční banky pak do částky 50 tisíc eur zaplatí klient 195 korun za poslání peněz, za přijetí 145 korun. Spořitelna přitom provede zhruba 1,5 milionu těchto transakcí ročně. Největší tuzemská banka, co se počtu klientů týče, po regulaci může přijít každý rok řádově o částku kolem 300 milionů korun.

Internetové bankovnictví v Česku kamenné pobočky ‚nezabíjí‘. Mění se v poradenská centra

Opatření, jež má začít platit příští rok, se zatím týká jen eurových plateb. O 12 měsíců později od okamžiku jeho schválení by se regulace měla rozšířit i na posílání peněz v národních měnách.

„Připravované nařízení se pravděpodobně bude týkat nejen SEPA plateb, ale s účinností od roku 2020 i přeshraničních plateb v národních měnách členských států EHP prováděných v rámci Společenství, což bude mít další dopad na snížení výnosů,“ potvrzuje Markéta Dvořáčková, mluvčí Equa bank.

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Mohlo by vás zajímat