Čtvrtek 25. července 2024, svátek má Jakub
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 49  Kč / 1. měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Bylo to období bolesti, popsal superšéf Novy nejhorší rok televize

Média

  14:54
„Byl to rok bolesti, bolesti, bolesti a naděje,“ zhodnotil Adrian Sarbu, prezident bermudské mediální společnosti CME, její nejhorší období vůbec. Firmě patří i Nova, Nova Sport a Nova Cinema v Česku. Jejich příjmy mají letos klesnout o 20 procent na 5,1 miliardy korun, hrubý zisk o 32 procent na 2,5 miliardy korun.

Adrian Sarbu, bývalý prezident CME foto: CME

Podle aktuálního, včera zveřejněného odhadu firma čeká, že reklamní trh v Česku letos klesne o 23 procent. Přitom odhaduje, že příští rok tu trh s televizní reklamou vzroste o 6 procent, v případě internetu to má být o 15 procent.

Celá CME v letošním roce předpokládá hrubý zisk (EBITDA) mezi 60 a 70 miliony dolarů. Za první pololetí to bylo 45 milionů dolarů, v druhém tak Sarbu neočekává žádné zlepšení. Ve srovnání se ziskem 346 milionů dolarů za rok 2008 to meziročně vypadá na zhruba pětkrát horší výsledek.

"Naše trhy dosáhly dna a ještě nezačaly růst," řekl Sarbu, "ve čtvrtém čtvrtletí nevidíme žádný růst, kromě Ukrajiny. Zadavatelé reklamy dál ořezávají náklady."

Známky oživení přitom čeká až v příštím roce, byť předpoklady, jak se trh bude chovat, zda inzerenti začnou do televizní reklamy dávat víc peněz, je letos těžké dávat: "Skutečnost se mění každý den."

Autor:

Jak správně ochránit děti před úžehem? Omezte nosítka i šátky
Jak správně ochránit děti před úžehem? Omezte nosítka i šátky

Úžeh je přehřátí organismu, ke kterému dochází při nadměrnému vystavení těla přímému slunečnímu záření. Nejčastěji se projevuje malátností, bolestí...