Pondělí 17. května 2021svátek má Aneta 14 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

BYZNYS DNE: Auto zabiják, maďarský mimozemšťan i ušetřené svatby

Nová podoba elektromobilu Tesla S. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nová podoba elektromobilu Tesla S. | foto: Reuters

PRAHA Výběr ekonomických zpráv 10.srpna 2016: Samořiditelná auta řeší morální dilemata, věřitelé osud OKD, Ústavní soudci fotbal v televizi a maskot Alzy bude křičet „Hetente száz tablet“.

Samořiditelná auta jsou jedna z nejdiskutovanějších technologií dneška. Vždyť kdo by nechtěl, aby se něco dělalo doslova samo. Jenže jak autoři sci-fi už dávno upozorňovali, má to i svá významná ale. Co když se třeba vozu porouchají brdzy a robot za volantem bude muset rozhodnout, jestli narazí do zdi a ohrozí pasažéry, nebo vletí do chodců na přechodu? Přesně taková morální dilemata zkoumají na elitním Massachusetském technologickém institutu a přišli proto s webem Moral Machine, kde si takové rozhodování může vyzkoušet každý sám. A co víc, podle výsledků prý budou programovat právě ty chytré stroje, které nás za pár let povezou do práce.

Pohledávky za OKD byly včera u Krajského soudu v Ostravě potvrzeny tak, jak je uznal či popřel insolvenční správce Lee Louda. Pohledávky Citibank, největšího věřitele, který přihlásil více než deset miliard korun, tak zůstaly neuznány. Přednesením u soudu se rozhodnutí insolvenčního správce formálně potvrdilo, změnit se mohlo prakticky jen v případě, že by správce své rozhodnutí změnil. Celkem věřitelé přihlásili pohledávky za více než 20 miliard korun, insolvenční správce popřel většinu.

Dnes přitom v Ostravě začíná první schůze věřitelů těžební společnosti, která bude rozhodovat o jejím osudu. Přezkum pohledávek tak fakticky rozhodl o rozložení hlasovacích práv a o tom, kdo bude mít hlavní slovo.

Alza se i se svým mimozemšťanem stěhuje do Maďarska. Samozřejmě nás neopouští, ale největší český e-shop začne oslovovat další trh v rodném jazyce. V úterý spustil maďarskou verzi, už čtvrtou zahraniční mutaci. Doménu už mají Britové, Němci a Rakušané. Známý slogan „Sto tabletů týdně“ už tedy může klidně nahradit „Hetente száz tablet“.

UPC i další poskytovatelé kabelových a satelitních služeb musejí nadále začerňovat přenosy fotbalové Ligy mistrů na zahraničních televizních kanálech. Ústavní soud ve středu zamítl stížnost UPC proti předběžnému opatření, které si vyžádala společnost O2 Czech Republic. Na většinu zápasů Ligu mistrů má operátor územní exkluzivitu.

Fotbal přitom patří mezi oblíbenou zábavu našich justičních špiček, v Brně je mezi soudci a asistenty trojice nejvyšších instancí populární i přímo na trávníku. Proto je paradoxní, že rozhodnutí Ústavního soudu může být pro zelený sport v Česku pohroma. Uvidíme, jak to nakonec dopadne, ale faktický monopol jednoho a černá obrazovka u ostatních je špatná zpráva pro fanoušky a hlavně sponzory.

Nikdo nezpochybňuje právo O2 vymáhat licence, které tvrdě zaplatilo. Celý systém televizních přenosů je přežitý, ale stále platný. Jenže miliony lidí nepřejdou jinam, sledovanost klesne a s ní příjmy z reklamy. Následky stejného postupu vidíme doslova ve jméně naší první „é-pojištění-tečka-cézet“ ligy.

Mobilní operátoři tradičně schytávají nejvíc nevole od lidí za obchodní taktiky. Třeba za obtížné ukončování smluv nebo zastavení datových služeb. Ale český zákazník úpí i v celé řadě jiných případů.

Polovina restaurací, které v současnosti přijímají stravenky, by byla pro jejich plošné zrušení a nahrazení jinou formou zaměstnaneckého benefitu. 71 procent restaurací se neobává výraznější ztráty tržeb, pokud by byly nahrazeny jinou formou daňově zvýhodněného příspěvku pro stravování zaměstnanců.

Česká spořitelna, přichází s refinancováním hypotéky po internetu. Směřuje tak více k online službám. Před několika měsíci přišla i s jednou z prvních čistě online půjček.

Na svatbách se šetří. Zatímco v 70. letech byli Češi ochotni utratit až šestinásobek průměrného platu, nyní za tuto životní událost zaplatí jen jeho dvojnásobek. Ti, kteří svatbu teprve plánují, chtějí utratit ještě méně – pouhý 1,7násobek.

,
Jan Klesla

Autor

Jan Kleslajan.klesla@lidovky.czČlánky

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

Soutěž: Vyhrajte s námi dietní plán na míru a zhubněte do plavek
Soutěž: Vyhrajte s námi dietní plán na míru a zhubněte do plavek

Léto se blíží a je nejvyšší čas myslet na svou linii. Pohyb sám o sobě nestačí, důležitý je také správně sestavený jídelníček. Proto jsme pro vás...