Úterý 18. května 2021svátek má Nataša 7 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

BYZNYS DNE: Zlatá doba podnikatelů a automobilek v Čechách

Studenti Středního odborného učiliště strojírenského Škody Auto vyrobili jediný... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Studenti Středního odborného učiliště strojírenského Škody Auto vyrobili jediný... | foto: ČTK

PRAHA Výběr ekonomických zpráv 8. srpna 2016: výroba aut i počet podnikatelů u nás roste, stejně jako nezaměstnanost, stavebnictví se tolik nedaří, stát si levně půjčuje možná až příliš a první firma poletí na měsíc.

Automobilky u nás v prvním pololetí letošního roku vyrobily 719495 osobních aut, což představuje meziroční nárůst o 11,9 procenta. Proti loňsku bylo tempo růstu téměř dvojnásobné. Rostla i výroba nákladních aut, autobusů a motocyklů.

Podnikatelů přibývá. Počet těch, kteří si samostatnou výdělečnou činností skutečně vydělávají, v prvním pololetí 2016 stoupl o 15.000 na 991.000. Vyplývá to z evidence České správy sociálního zabezpečení. Růst nastal až ve druhém čtvrtletí. Loni počet podnikatelů, tedy například soukromých lékařů, umělců nebo zemědělců, stoupl o 4000.

Nejvíce podnikatelů je evidováno tradičně v Praze (169.000) a v krajích Středočeském (134.000) a Jihomoravském (110.000). Ze všech osob samostatně výdělečně činných (OSVČ) stoupl o 8000 na 587.000 počet těch, kteří mají samostatnou výdělečnou činnost jako hlavní. Počet těch, kteří ji mají jako vedlejší, tedy pro ně podnikání není hlavním zdrojem příjmů, stoupl o 7000 na 404.000.

Nezaměstnanost v červenci vzrostla na 5,4 procenta z červnových 5,2 procenta. Skončil tak pokles patrný od února. Analytici počítali s mírnějším růstem. Práci hledalo 392.667 lidí, což bylo o zhruba 8000 více uchazečů než před začátkem prázdnin. Nabídka volných pracovních míst je ale nejvyšší od září 2008, v červenci jich zaměstnavatelé nabízeli 135.758.

Ministerstvo financí propadlo v posledních několika měsících lákadlu půjček s kratší dobou splatnosti. Jen od září loňského roku vydalo dluhopisy se splatností do 2,5 roku v celkovém objemu 110,8 miliardy korun.

Moon Express bude vůbec prvním podnikatelským subjektem, který uskuteční let s přistáním na Měsíci. V tomto týdnu dostala zelenou ke startu od vlády Spojených států a její dlouho očekávaný projekt se tak uskuteční už v příštím roce.

Stavební firmy zažívají špatné období. Jejich obor zaznamenal v červnu meziroční pokles o 12,7 procenta. Přitom v květnu spadlo stavebnictví „jen“ o 4,3 procenta. Klesla produkce pozemních i inženýrských staveb a bylo zahájeno a dokončeno méně bytů.

Penta nicméně postaví novou budovu na Vítězném náměstí v pražských Dejvicích spolu s Kaprain Group. Získala poloviční podíl ve společnosti Vítězné náměstí, který dosud vlastnila pouze Kaprain Group finančníka Karla Pražáka, exmanažera PPF. Veřejností kritizovaný projekt Lední medvěd, který navrhoval původní vlastník - právě PPF - se obnovovat nebude.

Airbus čelí vyšetřování, které vede britský antikorupční úřad SFO. V pondělí to oznámila mateřská společnost Airbus Group. Podezření se podle agentury Reuters týká zahraničních zprostředkovatelů firmy.

Jan Klesla

Autor

Jan Kleslajan.klesla@lidovky.czČlánky

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...