Neděle 16. května 2021svátek má Přemysl 16 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

BYZNYS DNE: Twitter proti teroristům, Vegas proti Trumpovi, OSA proti lidem

Stoupenec Donalda Trumpa vyjadřuje své preference jasně. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Stoupenec Donalda Trumpa vyjadřuje své preference jasně. | foto: Reuters

PRAHA Výběr ekonomických zpráv 19. srpna 2016: whistleblower odmítl 200 milionů odměny, bankéři se bojí technologií, Vegas sází na Rio, Gawker skončil, Vítkovice dluží 2,3 miliardy, Tesco končí v Maďarsku a Volkswagenu došly díly.

Twitter zrušil téměř čtvrt milionu účtů pro podporu a propagaci terorismu. A to jen za posledních šest měsíců. Sociální síť se snaží dokázat, že není nástrojem propagandy zločinců a počet deaktivovaných profilů dosáhl za minulý rok 360 tisíc, což je jen o něco méně, než třeba celá česká twitterová populace. Takový postup je naprosto v pořádku a ukazuje, že dokud online firmy zvládnou řešit podobné problémy samy, není třeba, aby se do internetu míchal stát.

Banky cítí ohrožení od technologických firem. Častou odpovědí, co „fintech“ firmy (spojení slov finance a technologie) představují pro zavedené bankovní hráče, je, že jde o nebezpečí, které přímo ohrožuje jejich existenci. Nejvíce si to přitom uvědomují italské a americké finanční domy.

Whistleblower, který pomohl odhalit prohřešky Deutsche Bank odmítl multimilionovou odměnu od americké Komise pro cenné papíry (SEC). Vzdání se 8,25 milionu dolarů (cca 200 milionů korun) zdůvodnil tím, že firma sice dostala pětapadesátimilionovou pokutu, její management ale unikl trestu.

Donald Trump přišel o podporu hazardního magnáta a přítele Steva Wynna. Jedna z hlav Las Vegas prohlásila, že mu v prezidentské kampani chybí debata o skutečně zásadních otázkách pro budoucnost USA a nepodpoří zatím nikoho. Stejně tak další figury bohatého města hříchu odvrací tradiční podporu pro republikánského kandidáta.

Las Vegas alespoň ožilo sportem. Olympiáda v ­Riu de Janeiru je první od roku 2000, kdy se v pouštním státu Nevada mohou vypisovat sázkové kurzy na jednotlivé sportovce a ­disciplíny. Jenže nyní se ukazuje, že Američané si téměř po 15 letech abstinence odvykli a­ letní olympijské hry je z hlediska sázení nechávají vcelku chladnými.

Gawker, americký bulvární web, končí. Po prohraném sporu s wrestlerem Hulkem Hoganem finančně neustál soudní náhradu škody a v aukci vydavatelství koupila mediální firma Univision. Peteru Thielovi se jeho pomsta za veřejné odhalení jeho homosexuality nakonec vydařila.

Vítkovice Power Engineering, jež míří do úpadku, mají celkové závazky přesahující 2,3 miliardy korun. Tato částka zahrnuje dluhy po splatnosti i před splatností.

Ochranný svaz autorský (OSA) chce za každý gigabite paměti 1,5 koruny. Nejvýše však 90 korun, uvedl předseda představenstva OSA Roman Strejček. Poplatek je dnes již zahrnut do cen prodávaných flashdisků a dalších médií. A především to není nic nového. „OSA nostra“ jak se svazu s kontroverzní pověstí a diskutabilními praktikami s láskou přezdívá, už to zkouší poněkolikáté. Tentokrát jde o mediální palebnou přípravu před podzimním projednáváním novely autorského zákona. Snad nebude žádný politik mít natolik sebevražedné sklony, aby před dvojími volbami na něco podobného kývnul.

Tesco se chystá prodat své aktivity v Maďarsku a zavře i tamní centrálu. Napsal to v pátek list Magyar Idök. Tesco loni zavedlo jednotný řídicí tým pro střední Evropu - prodejny v Česku, na Slovensku, v Maďarsku a Polsku tak mají vedení v Praze. O odchodu Tesca z regionu se spekuluje již dlouho.

Volkswagen musel omezit výrobu v částech své největší továrny v domovském Wolfsburgu. Automobilka ve středu problémy vysvětlila nedostatkem dílů, protože její dodavatelská firma odmítla dodržet plán dodávek.

,
Jan Klesla

Autor

Jan Kleslajan.klesla@lidovky.czČlánky

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!