Sobota 31. července 2021, svátek má Ignác
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Čechy vytáhlo z krize hlavně silné Německo. Oslavy jsou ale předčasné

Ekonomika

  11:24
PRAHA - Čerstvé údaje Českého statistického úřadu potvrdily, že recese tuzemské ekonomiky ve druhém čtvrtletí skončila. K opravdovému růstu má ale česká ekonomika ještě daleko. Vývoj totiž bude záviset především na situaci u zahraničních obchodních partnerů. Letos tak analytici očekávají pokles HDP zhruba o procento.

Mladoboleslavská automobilka Škoda zahájila výrobu nových benzinových motorů. foto: ČTK

Česká ekonomika se po poklesu v šesti čtvrtletích v řadě dostala z recese. Mezi prvním a druhém čtvrtletí vzrostla o 0,6 procenta. Hrubý domácí produkt se oproti loňsku snížil o 1,3 procenta. Tuzemská ekonomika tak i po revizi statistickch odhadů vykázala jeden z nejsilnějších mezičtvrtletních růstů v regionu.

"Zdá se, že je definitivně potvrzeno, že česká ekonomika je venku z recese," uvedl analytik Raiffeisenbank Václav Franče. Nadále ale očekávám celoroční pokles tuzemské ekonomiky letos o 0,7 procenta. "O dalších směru naší ekonomiky tak bude i nadále rozhodovat především chuť zahraničních zákazníků nakupovat české výrobky," upozornil analytik ČSOB Petr Dufek.

Domácí spotřebě a především investicím se ve druhém čtvrtletí totiž podle něj příliš nevedlo. Výdaje na konečnou spotřebu ve 2. čtvrtletí vzrostly meziročně o 0,8 procenta, a to zejména v důsledku nízkého loňského základu. Proti předchozímu čtvrtletí byly výdaje naopak o půl procenta nižší.

U domácností, kde výdaje meziročně vzrostly o 0,5 procenta, se zájem spotřebitelů soustředil ve větší míře než loni na produkty určené k dlouhodobé spotřebě, zejména na bytové vybavení a dopravní prostředky. Naopak produkty určené k rychlé spotřebě nakupovaly domácnosti méně než před rokem.

Důležitá je cizina

"Rozhodující bude oživení poptávky v zahraničí, zejména u našich západních sousedů. Poslední čísla naznačují, že i když letošní rok skončí celkově poklesem, již v příštím roce bychom se měli vrátit do černých čísel i na meziroční úrovni," uvedl řídící partner poradenské společnosti PwC Česká republika Jiří Moser.

Recese by přitom podle hlavního ekonoma Patria Finance Davida Marka neskončila, kdyby tomu nepomohl zahraniční obchod. "Českou ekonomiku podle očekávání z recese vytáhlo oživení eurozóny, zejména potom Německa," uvedl. Zároveň dodal, že ve srovnání s předkrizovým vrcholem v roce 2008 bude letošní výkon ekonomiky o zhruba 2,5 procenta nižší. "K dosažení předkrizové úrovně dojde patrně až v roce 2015," dodal.

ČTĚTE TAKÉ:

Celkově výsledek potvrzuje podle analytika Raiffeisenbank Václava Frančeho scénář cyklického oživení české ekonomiky. "Nic nás nenutí měnit naši prognózu poklesu české ekonomiky v tomto roce o 0,7 procenta. Nicméně bylo by předčasné považovat oživení české ekonomiky za robustní i vzhledem ke stále slabým investicím do fixního kapitálu a tomu, že českou ekonomiku táhne spíše vnější poptávka," uvedl.

Struktura růstu ekonomiky přitom podle analytika Komerční banky Jiřího Škopa potěšila. "Některé jednorázové faktory, které stály za velmi slabým vývojem na začátku roku, totiž plně vykompenzovány nebyly. Pomohou tak k růstu i ve třetím čtvrtletí," uvedl.

Autoři: ,