Sobota 8. května 2021Den vítězství 14 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

Cena zlata letos vzrostla nejvíce od roku 2010, mnoho analytiků očekává další růst

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

New York Cena zlata v letošním roce vzrostla nejvíce od roku 2010 a nejvyšší růst za několik let vykázaly i další drahé kovy, mezi které patří stříbro, platina a palladium a které jsou považovány za bezpečné investice v době nejistot. Zájem o zlato a další drahé kovy vyvolaly obavy o zdraví globální ekonomiky. Palladiu pomohly také obavy o dostatečné dodávky. Mnoho analytiků očekává další růst i v roce 2020, napsala agentura Reuters.

Cenu zlata podpořily také vyšší nákupy od centrálních bank a změna politiky předních centrálních bank od zpřísňování k uvolňování měnové politiky, což mělo za důsledek snížení úrokových sazeb a výnosů dluhopisů. To zvýšilo pro investory atraktivitu drahých kovů.

„Prostředí nízkých úrokových sazeb, přetrvávající makroekonomická nejistota a zvýšené akcie jsou důvodem pro držení zlata jako zajištění. Tento pohled by pravděpodobně mohl zvýšit poptávku po zlatě i na počátku roku 2020 a poskytnout tak podporu současnému střednědobému trendu růstu,“ uvedl stratég firmy AxiTrader Stephen Innes.

Spojené státy a Čína sice tento měsíc zmírnily své obchodní napětí, několik problémů však stále zůstává nevyřešeno a zlato by si mohlo vést dobře, pokud příští rok dolar oslabí.

Cena zlata na promptním trhu si kolem 22:00 SEČ připisovala 0,2 procenta a pohybovala se kolem 1518 dolaru (34.400 Kč) za troyskou unci (31,1 gramu), blízko šestiletého maxima 1557 USD, kam stoupla na počátku září. Za celý rok cena zlata vzrostla o více než 18 procent.

Stříbro letos zdražilo o 15 procent a jeho růst byl nejvyšší od roku 2016. Cena platiny se zvýšila o 21,6 procenta, nejvíce od roku 2009.

Palladium si letos připsalo více než 50 procent a růst zaznamenalo již čtvrtý rok za sebou. Tento měsíc stouplo na nový rekord 1998,43 dolaru za unci. Palladium se používá hlavně ve výfukových systémech automobilů k neutralizaci emisí a poptávku po něm zvyšují přísnější ekologické předpisy. Protože palladium je vedlejším produktem těžby niklu a platiny, nejsou dodávky schopné udržet krok s poptávkou a další nedostatek dodávek tohoto kovu na trhy čekají analytici i nadále.

Pohodlnější to nikdy nebylo. Velký přehled služeb televize přes internet

Přehled služeb televize přes internet. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Otestovali jsme devět služeb televize přes internet. Vybrali jsme ty, které můžete používat s libovolným poskytovatelem...

Před 40 lety dostala Hegerová milost, zavřeli ji kvůli Gottovu honoráři

Hana Hegerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Přesně před čtyřiceti lety, 23. dubna 1981, podepsal prezident Gustáv Husák milost pro zpěvačku Hanu Hegerovou. U soudu...

Peklo s problémovým sousedem. Nové právní úpravy umožňují se ho zbavit

Komplikované soužití. Dům v plzeňské Farského ulici, v němž lidé žijí se... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Výhrůžky, smrad i oheň. Obyvatelé plzeňského „domu hrůzy“ se rozhodli jednat. A využít přitom nové právní možnosti....

Slyšeli jste už o Rossmánkovi? Vyhrajte speciální boxík pro maminky
Slyšeli jste už o Rossmánkovi? Vyhrajte speciální boxík pro maminky

Mnoho drogerií nabízí hodně výhod, ale žádná jako ROSSMANN. Pro maminky je zde speciální program Rossmánek, díky kterému získáte výhodné slevy,...