Neděle 23. června 2024, svátek má Zdeňka
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Cena zlata v reakci na plánované zvyšování úrokových sazeb klesla pod 1800 dolarů za unci

Ekonomika

  15:41aktualizováno  18:05
Londýn/New York - Cena zlata odpoledne sestoupila na světových trzích pod 1800 dolarů (zhruba 38 500 Kč) za troyskou unci (oz; 31,1 gramu). Americká centrální banka (Fed) totiž ve středu signalizovala, že začne se zvyšováním úrokových sazeb dříve, než se předpokládalo.
ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: Shutterstock

Kolem 14:30 SELČ vykazovala cena zlata k okamžitému dodání pokles o 1,7 procenta zhruba na 1781 dolarů za unci. Během dne sestoupila až na 1776,08 USD, což byla nejnižší úroveň od začátku května, plyne z údajů na internetových stránkách agentury Bloomberg. Cena termínového kontraktu na zlato s dodáním v srpnu ztrácela 4,3 procenta na 1780 USD/oz.

Český prodejce zlata zachytil zdařilé padělky investičních slitků. Zřejmě pocházejí z Asie

Fed ve středu podle očekávání ponechal svou klíčovou úrokovou sazbu v rozpětí nula až čtvrt procenta. Výhled prvního zvýšení základní sazby ale posunul už na rok 2023, zatímco dříve počítal s rokem 2024. Cena zlata ve středu v reakci na změnu výhledu klesla o 2,5 procenta.

Vyšší úrokové sazby prohlubují nevýhodu zlata oproti investicím, které přinášejí úroky. Vyhlídky na růst úroků v USA navíc podporují kurz dolaru. Silnější dolar zvyšuje ceny zlata i dalších komodit z pohledu držitelů ostatních měn, což omezuje poptávku. „Pro zlato je to tak nyní dvojitý úder,“ uvedl podle agentury Reuters analytik Peter Fertig ze společnosti Quantitative Commodity Research.

Otázkou zůstává, zda dřívější zvýšení úrokových sazeb v USA postačí ke zkrocení rozebíhající se inflace, řekl analytik Golden Gate CZ Marek Brávník. Inflace totiž podle něj dosud naplno neukázala svůj potenciál. „Proto považujeme opakovaný test cenové hladiny zlata kolem 1800 USD za pozitivní signál, neboť zdravý trend nemůže vyrůst na emočních výstřelech ceny. Cenové návraty jsou důležité. Tvoří totiž silné základny v aktuálním růstovém trendu, který bude v letošním roce velmi pravděpodobně pokračovat,“ doplnil.

Autor:

Objemné plenky mohou způsobit horší paměť
Objemné plenky mohou způsobit horší paměť

Není asi velkým překvapením, že dostatek vhodného pohybu je pro správný vývoj miminka naprosto zásadní. Jen málokdo si ale dokáže představit, co...