Pátek 19. července 2024, svátek má Čeněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Cenu K.H. Borovského získal Tomáš Němeček z Lidových novin

Média

  15:39
Novinářskou cenu Karla Havlíčka Borovského za rok 2012 získal Tomáš Němeček z Lidových novin. Porota v čele s Martinou Riebauerovou ho ocenila za objevné články o právu a s nadhledem psané komentáře.

Vedoucí přílohy LN Právo & Justice Tomáš Němeček na Právnické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. foto: MAFRA - Petr Janeček

Tomáš Němeček získal v roce 2004 získal Cenu Ferdinanda Peroutky, je držitelem ceny Citibank Excellence in Journalism Award za ekonomický článek roku 1999, má i Novinářskou cenu 2011 udělovanou nadací Open Society Fund za rozhovor s Václavem Havlem. "Cenu Karla Havlíčka Borovského považuji za nejdůležitější, protože jsem toto profesní ocenění dostal od kolegů novinářů," řekl Němeček. Část finanční odměny související s cenou předal na místě starostovi Havlíčkova Brodu jako příspěvek místním maturantům.

Takzvaná vymahatelnost práva, na niž si mnozí lidé stěžují, je podle Němečka v Česku v porovnání s ostatními evropskými zeměmi na poměrně dobré úrovni. "Přispívá k tomu nástup nové generace soudců, která nemusí být nová věkem, ale spíš mentalitou. Ať už je to předseda Nevyššího správního soudu nebo docela dobře složený Ústavní soud, k lepšímu se mění i složení krajských soudů," dodal Němeček.

Křepelka pro Vrbovou a Filu

Držiteli Novinářské křepelky, ceny pro novináře do 33 let věku, se stali Daniela Vrbová z Českého rozhlasu a Kamil Fila z Respektu. "Vrbová přesvědčila porotu vysoce profesionální a zároveň velmi invenční několikaletou prací především na stanici Český rozhlas 6, Fila byl oceněn za hluboký pohled na to, co vidíme na stříbrném plátně," uvedla Hájková.

Letos poprvé udělila nadace také Cenu Opus Vitae za dosavadní novinářskou činnost. Za ryzí novinařinu, obdivuhodný rozhled a životní nezmarství se jejím držitelem stal novinář a komentátor Jan Petránek.

Komentátor Jan Petránek působil před rokem 1968 v Československém rozhlase. Posléze se stal signatářem Charty 77 a přispíval do samizdatových Lidových novin. Novinářské práci se věnuje i po odchodu do důchodu roku 1993. "Dokud budu dýchat, budu dále pracovat. Můj pracovní týden má sedm dnů, pracuji pod rána do večera a často i v noci," řekl Petránek.

Novinářské ceny uděluje správní rada nadace na návrh odborné poroty, v níž vedle Riebauerové letos zasedli Daniela Drtinová, Miroslav Konvalina, Jaroslav Spurný, Jan Šmíd, Jiří Pehe, Michal Komárek, Lukáš Jelínek a Libor Dvořák. Hlavní novinářskou cenu nadace dotuje 50.000 korun. S Novinářskými křepelkami, které předává město Havlíčkův Brod a kraj Vysočina, je spojena symbolická částka 3333 korun.

Nadace rozhoduje o výročních cenách za mimořádná díla umělecké, vědecké a novinářské tvorby. Novinářskou cenu udělila pošestnácté, od roku 2000 v Havlíčkově Brodě.

Autoři: ,