Neděle 28. května 2023, svátek má Vilém
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Češi dělají všechno pomaleji než Izraelci, říká úspěšný výrobce léků

USA

  7:15
JERUZALÉM - Narodil se v Karlových Varech a rád mluví o tom, kolik se toho od svých českých předků naučil. Ve třech letech utekl s rodinou před Hitlerem na území dnešního Izraele. Vystudoval farmacii a později si založil koncern,který se zaměřuje na oční a kožní přípravky.

Izraelský podnikatel českého původu Eli Fischer. foto: Archiv Eliho Fischera

Do Česka se osmdesátiletý podnikatel rád vrací – plánuje tu dokonce postavit továrnu. Jeho firmy vyrábí na tisíc různých léků a jiných zdravotnických přípravků, zaměstnává stovky lidí, ale přesto se Eli Fischer rád zabývá detaily.

Podivuje se třeba nad tím, že v Česku prodávají lékárníci zboží za pultem, kdežto v Izraeli fungují tyto obchody jako supermarkety, v nichž zákazník nakupuje s košíkem mezi regály. „Přes pult se prodávají jen léky na předpis. Upřímně řečeno nevím, proč to tady máte takhle, víc zlodějů než jinde v Česku není,“ míní Fischer.

NOVÝ SERIÁL

  • Eli Fischer je další osobností, kterou představujeme v byznysovém seriálu o Češích, kteří se dokázali prosadit v zahraničí.

Otázky jsou pro všechny vybrané lidi stejné.

Pokud máte tip na někoho podobné nebo jste jím vy sám/sama, napište nám na michal.pavec@lidovky.cz

Jak těžké je pro Čecha z vašeho oboru prosadit se v zahraničí?
Přišel jsem do Palestiny, dnešního Izraele, když mi byly tři roky. Cítím se být Izraelcem. Občas se v životě i v byznysu vyskytnou problémy, ale žádný z nich nesouvisí s tím, že jsem se narodil v Československu.

Čím se nejvíc liší tamní firemní kultura od té české?
Nejsem expert na českou mentalitu, ale můj dojem je, že my Izraelci jsme méně trpěliví. Tady máte na všechno čas, všechno tu jde mnohem pomaleji než u nás.

Jací jsou vaši kolegové v porovnání s těmi českými?
Setkal jsem se se zástupci několika českých společností a zdá se, že mluvíme stejným jazykem - obchodním. Máme stejné standardy a myslím, že jejich svět byznysu je stejný jako ten náš. Máme společnou konkurenci, ve výrobcích často používáme stejné přísady. Stejné jsou i pracovní postupy – inzerce, distribuce léčiv, obchodní zástupci.

Rozdíl je ale třeba v lékárnách. Většina z těch, které jsem viděl u vás, prodávají všechno přes prodejní pult nebo přes zamčené vitríny. V Izraeli nebo třeba v USA jsou lékárny udělané jako supermarket – zákazník si sám vybere a u pokladny zaplatí. Přes pult se prodávají jen léky na předpis. Upřímně řečeno nevím, proč to tady máte takhle, víc zlodějů než jinde v Česku není. Myslím, že tohle se postupně změní.

Izraelský podnikatel Eli Fischer se narodil v Česku. Jeho farmaceutický koncern...

Co si z vaší rodné země nejvíc přenášíte do své práce?
Můj otec i dědeček studovali na Univerzitě Karlově a já se od nich učil. Co se naučili, co věděli, měli z Československa. Možná si něco nesu v genech. Druhá větev mé rodiny byli velcí průmyslníci v Československu – Bernard Bloch je můj pradědeček a jeho rodina vlastnila porcelánku v Eichwaldu, dnes Dubí. Myslím, že jsem se od svých předků z Československa hodně naučil.

Co vám v zahraničí přineslo úspěch?
Velmi tvrdá a nikdy nekončící práce. Pracovat musím každý den, dokonce i teď. Nemůžete se zastavit a říct si: Tak, teď jsem úspěšný a budu odpočívat, to nejde. Pořád musíte bojovat, musíte se rozvíjet, držet krok s konkurencí i s měnící se legislativou. Neustále musíte být velmi aktivní - to je podle mě jediná cesta k úspěchu.

K tomu samozřejmě musíte rozumět tomu, co děláte. Nedělat všechno, ale soustředit se na oblasti, které umíte, a ty dělat pořádně. Potřebujete tedy tvrdě pracovat, specializovat se a chtít se učit. Zároveň musíte být velmi tvrdohlavý a silný. V životě firmy zažijete řadu krizí a ještě více v osobním životě. Ale musíte být schopný je překonat. Když zpanikaříte, prohrál jste. Pokud nepropadnete panice, vyjdete z krize mnohem silnější.

ELI FISCHER

  • Je mu 80 let, narodil se v Karlových Varech.
  • Ve třech letech utekl před Hitlerem na území dnešního Izraele.
  • Vystudoval Hebrejskou univerzitu v Jeruzalémě, doktorát má z Harvardu. Další, z farmacie, z University of California.
  • Po studiu se se vrátil do Izraele, kde v roce 1965 založil společnost Fischer Pharmaceuticals.
  • Má vlastní značku produktů – Dr. Fischer. Jeho koncern sestává z 19 firem a zaměstnává na tisíc lidí. Specializuje se na oční a kožní produkty, celkem zahrnuje na tisíc výrobků, které vyváží do třiceti zemí.

Přejete si vrátit do Česka?
Ne. Nikdy se neusazuji v jiné zemi. Jsem Žid, a ačkoli má rodina byla řadu generací integrovaná do československé společnosti, kultury, byznysu, nepomohlo jí to. Když přišel Hitler, byli všichni Židé, nic jiného nebylo podstatné. Jediná země pro Židy je Izrael. Vidíme, že antisemitismus je ve světě znovu na vzestupu a fakt, že existuje Izrael, do kterého se může přistěhovat každý Žid, je zárukou, že už nikdy v budoucnosti nedojde k dalšímu holokaustu.

Na odchod do exilu se necítím. Měl jsem řadu nabídek, například z univerzit, ale vůbec jsem nad nimi nepřemýšlel. Ani na moment. Poté, co jsem graduoval na své poslední škole – University of California, mohl jsem se stát profesorem, ale o měsíc později jsem už odjel zpátky do Izraele. Byly doby, kdy jsem neměl práci ani peníze, ale přesto jsem nikdy neuvažoval o žádném jiném místě.

Do Česka se vracím – chci tu postavit továrnu nebo se stát partnerem nějaké existující a vybudovat tady centrum výroby a distribuce pro Evropu. Hledáme strategického partnera, protože neznáme tak dobře místní reálie, zvyky a zákony.

Čeho se z vašeho nového života už nebudete chtít vzdát?
Práce je mým koníčkem, je všechno, čím jsem. Celý svůj život jsem pracoval na vývoji produktů. Odjakživa jsem se zajímal o vývoj léků. Možná i to je nějaké rodinné dědictví, ale já jsem vždycky dělal, co mě zajímalo. Kdybych si třeba našel místo na poště, stejně bych po práci dělal to, co dělám teď. Miluji svou práci a dávám ji řadě dalších lidí. Máme více než tisíc zaměstnanců – Židů, Arabů, křesťanů – a vyrábíme léky, které lidem pomáhají.

Autor:

Recept: Tortilla s grilovaným kuřecím masem a ajvarem
Recept: Tortilla s grilovaným kuřecím masem a ajvarem

Polovinu jogurtu dáme do misky, smícháme s kmínem, kajenským pepřem, sójovou omáčkou a utřeným česnekem.