Středa 27. října 2021, svátek má Šarlota, Zoja, Zoe
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Češi kvůli zimě vykoupili alkohol. Prodej grogu někde vzrostl devětkrát

Ekonomika

  14:36
PRAHA - Mrazivé počasí zvýšilo v Česku prodej alkoholu, lidé si podle prodejců v obchodech do nákupních vozíků dávají zejména rum, punč, grog či svařené víno. Mrazivé počasí, při kterém teploty často padají hluboko pod bod mrazu, sužuje Českou republiku již několik dní. Lékaři ale varují, že v mrazech by lidé měli alkohol konzumovat opatrně.

"Grogu - hotového nápoje s rumovou příchutí - se za poslední dva týdny prodalo přibližně devětkrát více než jindy a zájem o svařák a punč vrostl zhruba čtyřikrát," řekl mluvčí společnosti Tesco Stores ČR Jaromír Koudelík. Dodal, že prodej rumu se v těchto dnech v obchodech Tesco zvýšil o 20 procent a větší poptávka je také po medovině.

Vyšší celkový prodej alkoholických nápojů potvrzuje i mluvčí supermarketů a hypermarketů Albert Libor Kytýr. "V posledních dvou týdnech jsme v prodejnách Albert zaznamenali mírný nárůst prodeje alkoholických nápojů. Nárůst prodeje představoval několik procent a zákazníci kupovali zejména rum, vodku nebo fernet," uvedl Kytýr.

Před přílišným zahříváním se alkoholem ale varují lékaři. Když se totiž člověk napije alkoholu, zúží se mu cévy v oblasti břicha a rozšíří cévy pod povrchem těla. V chladném počasí se naproti tomu povrchové cévy přirozeně zužují, chrání tak tělo před ztrátou tepla. "Kdyby vypil člověk soudek rumu, který mu přinese bernardýn, zmrzl by dříve, než kdyby bernardýna nepotkal. Teplo by nechránilo uvnitř, ale vyzářil by ho," řekl primář Karel Nešpor z bohnické psychiatrické léčebny.

Kvůli mrazům se podle obchodníků zvýšil také prodej elektrických topidel či dek. "Největší zájem je o halogenová topidla, která jsou univerzální a lze je zapojit do běžné zásuvky. Jejich prodej vzrostl v posledních dnech přibližně o 15 procent. Zákazníci ale nakupují i vyhřívací elektrické pokrývky a botičky," podotkla Silvie Grusserová ze společnosti Tesco Stores ČR. Prodejny Mountfield v lednu hlásí několikanásobný nárůst prodeje sněhových fréz, s jejichž pomocí lidé, firmy i radnice lépe zvládají odklízet přívaly sněhu.

Autor:

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Mohlo by vás zajímat