Úterý 19. října 2021, svátek má Michaela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Trend: stále roste poste počet Čechů, kteří nejedou na dovolenou do zahraničí

Ekonomika

  6:00
PRAHA - Rok od roku se poměr domácích a zahraničních turistů v Česku srovnává, Doteď přitom českým rekreačním a ubytovacím zařízením „vládli“ cizinci. Češi tráví dovolenou raději doma než v zahraničí. Může za to například pocit bezpečnějšího prostředí a také jazyková bariéra. Za posledních pět let vzrostl počet domácích turistů o více než 20 %. V poslední době vzrostl i zájem o cyklistické výlety a aktivnější využití dovolené.
Češi si zajedou raději na chalupu než k moři.

Češi si zajedou raději na chalupu než k moři. foto: Lidové noviny

Ještě v roce 2014 do ubytovacích zařízení přijelo 7,5 milionů domácích turistů, v loňském roce jich už bylo 9,8 milionů. „Můžeme říct, že má dlouhodobě poptávka po domácím cestovním ruchu mírně rostoucí trend,“ uvedla mluvčí agentury CzechTourism Renata Kasalová.

„Prodeje dovolených v tuzemsku vzrostly v červnu oproti loňsku o 20 %. Nejžádanějším termínem je samozřejmě hned první červencový týden, který nabízí dva dny státních svátků. Současná poptávka ukazuje, že nejvíce na dovolenou vyrážejí Češi v červenci. Mezi nejoblíbenější lokality patří tradičně Krkonoše, jižní Čechy a Šumava, jižní Morava a Český ráj,“ potvrdila ředitelka Slevomatu Marie Havlíčková.

Svoji roli hrají teroristické útoky

„Roste počet domácích turistů, což je dobře. Poměr mezi domácími a zahraničními hosty v hotelech se tak srovnává. Děje se to kvůli růstu cen a bezpečnostní situaci v zahraničí. Česká republika pořád patří k nejbezpečnějším státům,“ řekl pro Lidovky.cz Václav Stárek, prezident Asociace hotelů a restaurací ČR. Zrovna v úterý uplynuly tři roky od teroristického útoku v tuniském letovisku Sousse. Terorista začal z ničeho nic střílet na pláži po turistech kalašnikovem. Policisté ho krátce po útoku zastřelili. Útočník tehdy zabil 38 lidí, většinu z nich tvořili turisté z Velké Británie.

K dalším faktorům pro výběr tuzemské dovolené patří návštěva příbuzných a absence jazykové bariéry.

Nejčastěji Češi přespávají u známých

Domácí turisté jsou nejčastěji ubytováni u příbuzných a známých, konkrétně tuto variantu preferuje 33 % lidí. Až potom následuje ubytování ve vlastním rekreačním zařízení. V hotelu se ubytuje pouze 20 % českých turistů. Vyplývá to z údajů, které má CzechTourism.

„Podle našich poznatků přibližně 44 % českých turistů kombinuje během roku domácí i zahraniční dovolenou a přibližně stejně velká skupina preferuje pouze tuzemskou dovolenou. Výhradně zahraniční dovolenou si vybírá pouze 13 % dotázaných,“ dopnila Renata Kasalová z agentury CzechTourism.

Zvýšený zájem o dovolenou v Česku zaznamenali i v cestovní agentuře TourTrend, která zajišťuje rekreační pobyty na chatách a chalupách. „Zájem zákazníků o naše pobyty je oproti loňsku asi o 20% vyšší a roste již třetím rokem. Je to ale spíše návrat ke starým číslům, neboť domácí cestovní ruch poklesl v dobách končící spotřebitelské krize,“ řekl pro Lidovky.cz spolumajitel firmy TourTrend Marek Meitner.

V poslední době Češi častěji touží po aktivněji stráveném pobytu. „V létě jsou trendem aktivní dovolené, v posledních letech je větší nabídka i poptávka cyklistických pobytů,“ sdělila ředitelka Slevomatu Marie Havlíčková. Nejoblíbenějšími způsoby trávení cest po tuzemsku ale zůstává rekreační turistika, návštěvy památek a historických míst.

Autor:

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Mohlo by vás zajímat