Neděle 26. června 2022, svátek má Adriana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Češi pijí ekologicky, preferují točené pivo. Ve světe je to unikát

Ekonomika

  16:48
PLZEŇ - Český pivní trh patří díky druhům používaných obalů k ekologicky nejohleduplnějším na světě. Zhruba polovina veškerého piva se prodá ve stoprocentně recyklovatelných sudech a 40 procent ve vratných půllitrových lahvích.
Pivo (ilustrační foto)

Pivo (ilustrační foto) foto: Shutterstock

 Zhruba stejné podíly mají všechny české pivovary. Podle studie Beverage Can Makers Europe 2009 a analýz největšího českého pivovaru Plzeňský Prazdroj se tak tuzemský trh výrazně liší od zahraničí včetně zemí nejbližších sousedů.

Čtěte více:

Podíl čepovaného piva v ČR je podle svazu pivovarů a sladoven dlouhodobě nejvyšší na světě. Pivovary v sousedním Německu, které má stejně jako Česko vysokou spotřebu piva, ho prodají v sudech 40 procent. "Nerezové sudy jsou stoprocentně recyklovatelné a mají dlouhou životnost.

Například Plzeňský Prazdroj otočí jeden sud na domácím trhu v průměru skoro desetkrát za rok," řekl ČTK mluvčí Prazdroje Jiří Mareček, podle něhož je životnost těchto obalů při dobrém zacházení prakticky neomezená. Sudy jsou navíc lehké a velké a tedy dopravně úsporné.

Podíly typů balení na světovém trhu trhu s baleným pivem podle prodaných objemů (v procentech):

 Obal  Česko  Velká Británie  Švédsko Polsko Rakousko a Švýcarsko Rusko, Ukrajina, Kazachstán, Pobaltí
sklo
vratné
80 11  40 44 35
sklo nevratné 11 29  6 24 3
plechovky 6 70  82  53 32 14
PET lahve 3 1 1 1 0 48

Zdroj: Beverage Can Makers Europe 2009 a Plzeňský Prazdroj

Desetinu čepovaného piva vozí Prazdroj v cisternách a přečerpává ho do pivních tanků, jimiž dnes vybavil téměř 600 restaurací. Pivovar má dále v oběhu přes 100 milionů vratných lahví, tedy v balení respektovaném jako šetrné k životnímu prostředí. Každá lahev se "otočí" více než pětkrát za rok. Po ukončení životnosti se všechny lahve recyklují.

V zahraničí jsou poměry obalů k životnímu prostředí méně příznivé, například v Německu je podíl čepovaného piva 40 procent. Vyplývá to ze studie Packaging - Berverages: Euromonitor from trade sources/national statictics.

V jiných zemích jako je Polsko nebo Maďarsko patří přibližně polovina pivního trhu plechovkám. Ve Švédsku a Velké Británii se podíl piva v plechovkách pohybuje dokonce kolem 70 procent. Slovensko naopak, podobně jako Rusko, zaznamenává velký růst obliby piva v PET lahvích, toto balení tam má už patnáctiprocentní podíl.

Autoři: ,

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Hledáte čtení na léto? Sáhněte po vtipném cestovním deníku (nejen) pro rodiče
Hledáte čtení na léto? Sáhněte po vtipném cestovním deníku (nejen) pro rodiče

Známá moderátorka Tereza Tobiášová miluje cestování, a proto její první kniha Terezina dobrodružství obsahuje historky o cestování, její zážitky i...

Mohlo by vás zajímat