Středa 4. srpna 2021, svátek má Dominik
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Češi si přestávají věřit. Už jsou ochotni pracovat jen za 18 a půl tisíce

Ekonomika

  19:16
PRAHA - Platová očekávání, která v životopisech uvádějí lidé hledající práci, meziročně nadále klesají. Ve druhém čtvrtletí 2010 v průměru meziročně klesla o šest procent na 18.510 Kč. Očekávané platy stouply pouze u top manažerů. Vyplývá to z údajů pracovního portálu Profesia.cz.
Pracovní pohovor (ilustrační foto)

Pracovní pohovor (ilustrační foto) foto: Shutterstock

"Uchazečům rostla platová očekávání do konce roku 2008, ti od té doby ze svých platových nároků postupně neustále slevují," uvedl projektový manažer společnosti Profesia Miroslav Dravecký. V letech před hospodářskou krizí platová očekávání lidí rostla meziročně i o deset procent.

Celková platová očekávání klesla o šest procent, ovšem bez výrazného růstu očekávaných platů u top manažerů mohl být pokles ještě vetší. Jde o jedinou skupinu zaměstnanců, kde očekávané platy meziročně rostly. "Vysoký nárůst očekávaných platů top manažerů může být způsoben tím, že se na trh práce dostali uchazeči z této skupiny, kteří nechtějí jít pod hranici dosavadního platu," uvedl Dravecký.

Očekávání na úrovních od pomocných (nekvalifikovaných) zaměstnanců po střední manažery klesla o tři až pět procent. Platová očekávání nejvíce klesla lidem se základním vzděláním. Jejich platová očekávání jsou proti minulému roku nižší o osm procent. Očekávají tedy, že si měsíčně vydělají 14.141 Kč.

Lidem s ukončeným středoškolským vzděláním bez maturity meziročně klesla platová očekávání ve druhém čtvrtletí o šest procent. Ti nyní předpokládají, že si měsíčně vydělají 16.692 Kč.

Nejvýrazněji ze svých platových očekávání slevili lidé hledající práci ve stavebnictví. Jejich očekávání klesla meziročně ve druhém čtvrtletí až o 14 procent.

Stavebnictví patří mezi sektory významně postižené krizí a i nadále se čekají dopady na počty zakázek. Více než desetiprocentní propad platových očekávání Profesia zaznamenala i v zemědělství a potravinářství, v obchodu, v žurnalistice a médiích.

Na druhou stranu růst platových očekávání je prý viditelný v sektorech informační technologie, pojišťovnictví a také ve skupině vrcholových manažerů.

Jaká jsou platová očekávání?

pozice očekávané platy v roce 2010 v Kč meziroční změna ve 2. čtvrtletí v %
pomocní zaměstnanci  14.413  -5
kvalifikovaní dělníci, zaměstnanci ve službách  17.162  -4
administrativní zaměstnanci 17.583 -4
kvalifikovaní techničtí zaměstnanci 21.744 -3
kvalifikovaní zaměstnanci netechnického zaměření 20.332 -3
nižší a střední manažeři 26.251 -4
top manažeři 49.629 12

zdroj: Profesia

Autoři: ,
Témata: Moje peníze

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat