Pátek 27. května 2022, svátek má Valdemar
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Češi stále více šetří na životních nákladech, kasu drží ženy

Ekonomika

  11:10
Češi se snaží šetřit na životních nákladech stále s větší intenzitou, přesto jim před výplatou moc peněz nezbývá. Rodinnou peněženku drží většinou žena. Vyplývá to z průzkumu společnosti Cofidis mezi 500 respondenty.
Mince (ilustrační foto)

Mince (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Polovina lidí podle průzkumu šetří sice neustále, ale jenom na vybraných produktech, třetina šetří úplně na všem. Téměř 40 procent respondentů uvedlo, že omezují svoji spotřebu ještě více než v minulosti. Necelých 36 procent šetří stále stejně a pouze čtvrtina uvedla, že šetří méně než v minulosti.

Pokud Čechům před výplatou v peněžence zbudou nějaké peníze, pak je to nejčastěji částka do 1000 Kč, dvě desítky procent jich hospodaří s částkou do 2000 Kč. S částkou do sto korun měsíčně musí do výplaty vyjít 15 procent Čechů.

„Zájemci o úvěr by měli být velmi uvážliví i v takových situacích, kdy jde o malou překlenovací půjčku před výplatou. Pokud poskytovatel úvěru není transparentní a produkt obsahuje mnoho skrytých poplatků, může to pro žadatele být příčina budoucích těžkých životních situací,“ varoval obchodní ředitel Cofidisu Cyril Křůpala.

Ve 40 procentech domácností je to žena, kdo se stará o rodinnou pokladnu. Muži drží kasu ve 30 procentech domácností a ve čtvrtině případů se na společných financích podílí oba partneři. Ve zbylých pěti procentech nehlídá rodinné finance ani jeden.

Autor:
Témata: Moje peníze, Cofidis

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Mohlo by vás zajímat