Sobota 18. září 2021, svátek má Kryštof
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česká ekonomika letos roste. Může se stát nejúspěšnější v celé Evropě

Slovensko

  10:34
PRAHA - Česká ekonomika nyní roste nejvíce v celé Evropě. Nečekaně vysoký odhad jejího růstu ve druhém čtvrtletí již zcela odráží příznivé trendy v ekonomice. Shodli se na tom analytici, podle kterých tak hrubý domácí produkt za celý letošní rok přesáhne čtyřprocentní hranici. HDP vzrostl ve 2. čtvrtletí podle předběžného odhadu ČSÚ meziročně o 4,4 procenta a ve srovnání s předchozím čtvrtletím o 0,9 procenta.
Česká ekonomika.

Česká ekonomika. foto: Jiří Benák, MAFRALidovky.cz

V celé Evropě není země, která by aktuálně rostla rychleji než česká ekonomika, řekl analytik Deloitte David Marek. Z dosud známých výsledků překonaly tříprocentní hranici růstu HDP Slovensko a Španělsko, těsně se jí přiblížilo Švédsko. Ostatní evropské země rostly pomaleji. Dvě největší evropské ekonomiky sice mírně zrychlily, stále však rostou relativně pomalých tempem, když HDP Německa meziročně stoupl o 1,4 procenta, Francie o 0,9 procenta.

Česká ekonomika má našlápnuto stát se letos nejúspěšnějším evropským hospodářstvím, souhlasil analytik skupiny Roklen Lukáš Kovanda. Podle něj se potvrzuje, že růst v prvním čtvrtletí nebyl dán přechodnými a jednorázovými faktory. To ostatně signalizoval velice solidní růst hrubé přidané hodnoty, která nezohledňuje dopad daňových změn, například při změně spotřební daně z tabáku. Právě jimi bylo úspěšné první čtvrtletí do jisté míry vysvětlováno.

Všeobecně očekávaný mezičtvrtletní pokles se nekonal, výsledky za druhé čtvrtletí výrazně překonaly maxima tržních odhadů, upozornila hlavní ekonomka České bankovní asociace Eva Zamrazilová. Hospodářský růst se podle ní postupně přelévá do většiny odvětví. Česká ekonomika letos výrazně pokročí v konvergenci k nejvyspělejším sousedům a její výkon je pravděpodobně blízko potenciálu, dodala.

Impuls pro zaměstnanost i státní rozpočet

I když jde zatím jen o první odhad, podle analytika ČSOB Petra Dufka nezbývá, než znovu zlepšit výhled české ekonomiky pro letošní rok. Ekonomický růst nejspíše překročí čtyři procenta, což bude nejlepší výsledek od roku 2007. Tento výsledek bude znamenat vzpruhu pro zaměstnanost, příjmy státního rozpočtu a nakonec i přispěje k rychlejšímu přibližování ČR k vyspělým zemím EU, dodal.

Růst HDP za druhé čtvrtletí je výrazně nad odhadem ČNB, připomněl analytik Generali Investments Radomír Jáč. Centrální bankéři ale podle něj mohou být spokojení. Česká ekonomika si vede dobře a ČNB tak skutečně není pod tlakem, aby zaváděla nová opatření s cílem dále změkčit měnové podmínky v ekonomice. Na druhou stranu ale předpokládá, že navzdory silnému růstu HDP setrvá bankovní rada u svého závazku bránit úroveň 27 korun za euro a činit tak přinejmenším do druhé poloviny roku 2016.

Pokračování vzestupných tendencí dokládá podle analytika UniCredit Bank Patrika Rožumberského většina krátkodobých ukazatelů, mezi kterými vyzdvihl údaje o průmyslové produkci a maloobchodních tržbách. Investiční aktivitu firem a soukromou spotřebu také ČSÚ ve svém komentáři označil jako klíčové složky ekonomického růstu. Je však zřejmé, že citelně pomáhá i růst v zahraničí, poznamenal.

Autor:

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....