Pátek 17. září 2021, svátek má Naděžda
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Tuzemská ekonomika dál roste. Stavebnictví meziročně posílilo o 12 procent

Ekonomika

  15:11
PRAHA - Česká ekonomika dál posiluje. Tržby v maloobchodě v květnu vzrostly meziročně o 5,4 procenta. Stavební výroba si ve stejném měsíci polepšila o 11,9 procenta a průmyslová výroba rostla o dvě procenta, i když to znamenalo zpomalení proti dubnovým 4,3 procenta.
Česká ekonomika.

Česká ekonomika. foto: Jiří Benák, MAFRALidovky.cz

„Podnikatelská i spotřebitelská důvěra zůstává nadále vysoká, trh práce se viditelně zlepšuje, zaměstnanost dosahuje rekordních hodnot. Maloobchodní tržby jsou tedy jen dalším kouskem do skládačky, která vytváří celkový obraz prosperující české ekonomiky,“ uvedla analytička Raiffeisenbank Daniela Milučká po zveřejnění květnových statistik.

Vysoké růstové tempo si zachovalo stavebnictví, které již v dubnu přidalo 10,2 procenta a v březnu 11 procent. Další vývoj podle analytiků bude záležet především na aktivitě investorů při vypisování zakázek. „Stavebnictví zažívá boom, díky kterému dokázalo umazat významnou část svého předchozího propadu. Otázkou je, zda si toto tempo udrží i ve druhém pololetí a zvláště pak v příštím roce,“ uvedl analytik ČSOB Petr Dufek, který vyzdvihl zejména příspěvek inženýrského stavitelství, jež táhne výstavba infrastruktury a zejména pak její rekonstrukce. „Česká republika se totiž v posledním roce stala zemí rekonstrukcí dopravní infrastruktury ‚všeho druhu‘, ať už za domácí nebo evropské peníze,“ dodal.

Zpomalení v květnu vykázal průmysl, jehož růst je proti předchozímu měsíci zhruba na polovině. „Dvouprocentní růst je nejnižší přírůstek od počátku roku. Růst o 4,6 procenta po sezonním očištění je ale druhý nejvyšší. Výsledek za květen proto není tak špatný, jak by se z neočištěných dat mohlo zdát,“ domnívá se analytička Raiffeisenbank Helena Horská. Předstihové ukazatele podle ní navíc hovoří ve prospěch dalšího růstu. „Proto nadále předpokládáme, že průmyslová produkce si letos připíše téměř šest procent, zatímco loni rostla o pět procent,“ dodala. 

Autor:

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

Mohlo by vás zajímat