Úterý 28. května 2024, svátek má Vilém
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

České dráhy i RegioJet posílí vlaky mezi Prahou a Ostravou. Do provozu se vrátí další pendolina

Ekonomika

  14:34
Praha - České dráhy od 7. května znovu posílí spoje na páteřní trase mezi Prahou, Olomoucí a Ostravou. Do provozu se například vrátí další vlaky pendolino, celkem tak bude na trase jezdit 11 párů dálkových vlaků Českých drah, oznámil ve středu dopravce.

Vlak pendolino Českých drah. foto: Radek Kalhous, MAFRA

Dopravu, kterou omezovala koronavirová krize, postupně obnovují i další dopravci. RegioJet ve středu ohlásil, že od víkendu bude na trase Praha-Ostrava vypravovat 80 procent spojů. V posledních týdnech roste poptávka cestujících, v současnosti jich jezdí vlaky asi polovina proti normálu.

Praha vybuduje síť cyklodep pro rozvoz zboží na elektrokolech

Dráhy obnoví v květnu na trati provoz dalších dvou párů vlaků pendolino, celkem tak budou na trase jezdit tři v každém směru, a to zejména v době dopravní špičky. Kapacitu provozu dále rozšíří i linky IC. Vedle toho budou dál fungovat i vlaky, které jezdí už v současnosti. Dopravu mezi Prahou a Ostravou dráhy posilovaly už v minulých týdnech, vlaky navíc přidávaly i na jiných tratích. Do téměř plného provozu se tak vrátily například spoje z Prahy na západ Čech, v závěru dubna pak posílí doprava vlaků z Prahy do Českých Budějovic, Děčína, Vsetína, Žiliny nebo nočních spojů z Břeclavi do Budapešti.

Omezený provoz pendolin i dalších vlaků dráhy využily k preventivním prohlídkám a servisu vozidel, které vyžadují více času. Šlo například o kompletní výměnu mezivozových datových kabelů, preventivní výměnu dvojkolí, zostřené prohlídky nástupních dveří a další.

České dráhy si u tří bank otevřely rámcové úvěry za 8,5 miliardy korun. Čerpat je mohou na cokoliv

Na rostoucí poptávku cestujících zareagoval také RegioJet. Mezi Prahou a Ostravou přidá o víkendu další dva spoje, dopravce se tak na trase vrátí na přibližně 80 procent svého běžného provozu. Čtyři rychlíkové spoje pak RegioJet přidá také na lince z Brna do Ostravy. Od poloviny května chce RegioJet jezdit už podle plného jízdního řádu.

Dopravci po uvolnění některých vládních protikoronavirových opatření začali s obnovováním dopravy už v minulých týdnech. RegioJet už dříve zintenzivnil provoz na železnici mezi Prahou a Moravou, vedle toho postupně obnovuje i své autobusové linky, a to i do zahraničí. Leo Express v polovině dubna vrátil do provozu zhruba 75 procent svých dálkových vlaků. Společnost chce zároveň postupně přidávat i další spoje. Některé autobusové spoje z Prahy do Liberce, Mostu nebo Karlových Varů obnoví v závěru měsíce i FlixBus.

Autor:

7 tipů, jak na citlivé zuby v těhotenství
7 tipů, jak na citlivé zuby v těhotenství

Hladina hormonů v těle se v průběhu těhotenství mění stejně jako chutě a jídelníček. Mnoho těhotných také trápí časté nevolnosti. Následkem toho...