Čtvrtek 19. května 2022, svátek má Ivo
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

České dráhy i RegioJet posílí vlaky mezi Prahou a Ostravou. Do provozu se vrátí další pendolina

Ekonomika

  14:34
Praha - České dráhy od 7. května znovu posílí spoje na páteřní trase mezi Prahou, Olomoucí a Ostravou. Do provozu se například vrátí další vlaky pendolino, celkem tak bude na trase jezdit 11 párů dálkových vlaků Českých drah, oznámil ve středu dopravce.

Vlak pendolino Českých drah. foto: Radek Kalhous, MAFRA

Dopravu, kterou omezovala koronavirová krize, postupně obnovují i další dopravci. RegioJet ve středu ohlásil, že od víkendu bude na trase Praha-Ostrava vypravovat 80 procent spojů. V posledních týdnech roste poptávka cestujících, v současnosti jich jezdí vlaky asi polovina proti normálu.

Praha vybuduje síť cyklodep pro rozvoz zboží na elektrokolech

Dráhy obnoví v květnu na trati provoz dalších dvou párů vlaků pendolino, celkem tak budou na trase jezdit tři v každém směru, a to zejména v době dopravní špičky. Kapacitu provozu dále rozšíří i linky IC. Vedle toho budou dál fungovat i vlaky, které jezdí už v současnosti. Dopravu mezi Prahou a Ostravou dráhy posilovaly už v minulých týdnech, vlaky navíc přidávaly i na jiných tratích. Do téměř plného provozu se tak vrátily například spoje z Prahy na západ Čech, v závěru dubna pak posílí doprava vlaků z Prahy do Českých Budějovic, Děčína, Vsetína, Žiliny nebo nočních spojů z Břeclavi do Budapešti.

Omezený provoz pendolin i dalších vlaků dráhy využily k preventivním prohlídkám a servisu vozidel, které vyžadují více času. Šlo například o kompletní výměnu mezivozových datových kabelů, preventivní výměnu dvojkolí, zostřené prohlídky nástupních dveří a další.

České dráhy si u tří bank otevřely rámcové úvěry za 8,5 miliardy korun. Čerpat je mohou na cokoliv

Na rostoucí poptávku cestujících zareagoval také RegioJet. Mezi Prahou a Ostravou přidá o víkendu další dva spoje, dopravce se tak na trase vrátí na přibližně 80 procent svého běžného provozu. Čtyři rychlíkové spoje pak RegioJet přidá také na lince z Brna do Ostravy. Od poloviny května chce RegioJet jezdit už podle plného jízdního řádu.

Dopravci po uvolnění některých vládních protikoronavirových opatření začali s obnovováním dopravy už v minulých týdnech. RegioJet už dříve zintenzivnil provoz na železnici mezi Prahou a Moravou, vedle toho postupně obnovuje i své autobusové linky, a to i do zahraničí. Leo Express v polovině dubna vrátil do provozu zhruba 75 procent svých dálkových vlaků. Společnost chce zároveň postupně přidávat i další spoje. Některé autobusové spoje z Prahy do Liberce, Mostu nebo Karlových Varů obnoví v závěru měsíce i FlixBus.

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Mohlo by vás zajímat