Čtvrtek 30. června 2022, svátek má Šárka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Volání, data, sms. České mobilní služby patří mezi nejdražší v EU

Ekonomika

  13:35aktualizováno  15:54
České mobilní služby jsou jedny z nejdražších v Evropské unii. Do stejné kategorie jako ČR, tedy „nejdražší“, spadá i Řecko, Maďarsko a Kypr. Naopak nejméně platí zákazníci v Rakousku nebo Polsku.
Telefonní hovor - lustrační foto

Telefonní hovor - lustrační foto foto: Shutterstock

Nejnovější údaje zveřejněné Evropskou komisí (EK) vycházejí z dat, sesbíraných v roce 2017. Analýza EK porovnává ceny ve všech 28 členských státech, dále zahrnuje Japonsko, Turecko, Island nebo Norsko, píše server iDnes.cz.

Kombinováním textových, datových a hlasových služeb vytvořila EK různé spotřební koše, které umožnily porovnat ceny v jednotlivých státech.  Výsledky, které vycházejí z nejlevnějších nabídek tří největších operátorů v dané zemi, zohledňují i paritu kupní síly (poměr cen v národních měnách za stejné výrobky a služby v různých zemích).

Ceny mobilních tarifů jsou v Česku opět výrazně nad průměrem EU

Nejmarkantnější rozdíl mezi evropským průměrem a cenou pro českého zákazníka je ve spotřebním koši, který zahrnuje 5 GB dat, 100 standardních hovorů a 140 SMS. Zde zaplatíme zhruba dvojnásobek průměrné ceny. I v ostatních koších jsme cenově vysoko nad průměrem. 

Tisková mluvčí společnosti T-Mobile Martina Kemrová však konstatuje, že dosavadní interpretace zveřejněného průzkumu jsou neúplné a zavádějící. „Především je třeba říci, že jde o data neaktuální, přesněji z února, resp. července 2017, a neúplná - posuzující ceníkové nabídky (nikoli reálnou výši telefonických účtů), navíc pouze od vybraných operátorů,“ dodává Kemrová. Podle ní je tvrzení, že ceny mobilních služeb v ČR patří mezi nejvyšší, mylné. „Reálná průměrná cena je na zcela na jiné úrovni, o čemž svědčí průměrná měsíční útrata na zákazníka. V případě T-Mobile je to 256 korun (cca 10 euro) oproti průměru v EU 13,6 euro.“

Naopak nejlevněji vyjdou mobilní služby pro zákazníky v Polsku, Pobaltí, Švédsku a Francii. Z porovnání cen ryze datových služeb vychází nejlépe Litva, kde vyjde 20 GB dat na 15 euro (zhruba 380 korun). To je o více než polovinu méně než evropský průměr, který činí 33,12 euro (téměř 850 korun). V České republice za stejný objem dat zaplatíme zhruba 1400 korun. 

Dobrou zprávou pro nás ovšem je, že se v porovnání s rokem 2016 ceny mobilních služeb v ČR výrazně snížily, zda ale bude pokles pokračovat nadále zůstává otázkou. 

Autor:

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Mohlo by vás zajímat