Pátek 1. prosince 2023, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko bude mít novou daň z CO2. Dopadne na ty, co topí uhlím

Ekonomika

  17:21
PRAHA - Česká republika bude mít zřejmě novou daň, a to uhlíkovou. Eurokomisař pro daně a celní unii Algridas Šemeta totiž předloží Evropské komisi novelu směrnice, která s tou daní počítá. Podle českého ministerstva životního prostředí je jasné, že směrnice projde.
Smog - ilustrační foto.

Smog - ilustrační foto. foto: Lidové noviny

S informací přišlo Rádio Česko. "Česká republika tuhle snahu podporuje. Trend na západě je, že řada zemí už tuto daň zavedlo, a my se chystáme udělat to samé. Myslím, že novela v nějaké kompromisní podobě určitě projde," řekl Rádiu Česko vedoucí oddělení ekologických daňových reforem ministerstva životního prostředí Pavel Rothbauer.

Impuls k používání čistších paliv
Uhlíková daň se dotkne i běžných spotřebitelů, na které se nyní nevztahuje systém emisních povolenek. Bude ale zejména znamenat vyšší cenu klasických fosilních paliv, jako je například uhlí či plyn. 

"Dojde ke srovnání rozdílu cen v tom, že čistší paliva a pohonné hmoty jsou teď dražší než klasická fosilní paliva. Tento rozdíl by se vyrovnal. A obecně by tento nástroj zpoplatnil emise CO2 subjektům, které nespadají do systému emisního obchodování, včetně dopravy. Bude to impuls k používání čistších paliv a úspornějších technologií," uvedl Rothbauer.

Například ve Švédsku, které uhlíkovou daň už má, se "za CO2" odvádí 2,34 švédských korun (zhruba 6 korun) z litru benzínu či nafty.

Uhlíkovou daň chtělo české ministerstvo životního prostředí navrhnout už v rámci druhé etapy ekologické daňové reformy. Nyní si chce ale počkat na finální podobu směrnice o energetickém zdanění paliv, jejíž součástí je právě zavedení daně z CO2.

Autor: