Pátek 18. června 2021svátek má Milan 31 °C skoro jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

Konec svobody na síti? Konference v Dubaji chce omezit internet

Zastoupení společnosti Google v čínském Pekingu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zastoupení společnosti Google v čínském Pekingu | foto: ČTK

PRAHA Doposud téměř bezbřehá svoboda internetu se možná chýlí ke konci. Na konferenci o telekomunikacích v Dubaji se bude v pondělí jednat o návrhu, který by v podstatě prosadil jeho cenzuru a zpoplatnění přístupu na zahraniční stránky.

Podle představy některých zemí by pravomoc nad tím, které stránky si v daném státě prohlédnete, měli mít státní úředníci. Zastánci návrhu argumentují především omezením šíření pornografie a jiného závadného obsahu.

Politici se s odborníky však neshodnou na tom, zda je konference, na které budou jednat jen zástupci vlád, tím správným místem pro rozhodování o budoucnosti internetu. V Dubaji budou mít právo hlasovat pouze delegovaní zástupci vlád zúčastněných zemí. Odborníci, kteří se na tvorbě a užívání internetu přímo podílejí, ať už jde o firmy nebo jednotlivce, tedy nebudou mít na konferenci žádné slovo.

ČTĚTE VÍCE:

Podstatou návrhu, je zahrnutí internetu de iure pod telekomunikace, čímž by jej státy mohly snadněji regulovat.

Podle Ruska, Číny a několika dalších zemí by mělo zpoplatnění obsahu internetu fungovat podobně jako například placení za volání do zahraničí. Přitom společnosti jako Google, stejně jako Facebook nebo Twitter mají svůj provoz spojeny právě s otevřenou a bezplatnou sítí.

Cenzura by společnosti působící na internetu nezasáhla pouze z hlediska svobody slova, ale samozřejmě i z hlediska ekonomického. 

S JAKÝM STANOVISKEM JEDOU DO DUBAJE ČEŠI

Delegace České republiky:

  •  podpoří pouze návrhy, které budou v souladu s potřebami státu a jejichž provádění nenavýší státní rozpočet,
  •  nebude podporovat změny, jako je zpoplatnění obsahu odporující principům EU a jeho regulace, (tzn. cenzuru pozn. red.)
  •  bude postupovat v souladu s ostatními státy Evropské unie.

Z usnesení vlády


Podle viceprezidenta Googlu Vintona Cerfa je na světě 42 zemí, které již uplatňují různé formy cenzury internetu.

Právě návrhy na regulaci obsahu webu, vzbudily velký odpor jak ze strany Googlu a firem působících na internetu obecně, tak i ze strany zastánců svobody projevu a lidských práv. 

Google - ilustrační foto.

Google - ilustrační foto.

Rusko dále v návrhu požaduje, aby jednotlivé země měly rozsáhlá práva k regulaci obsahu a struktury internetu v rámci svých hranic. Arabské země zase chtějí celosvětovou identifikaci uživatelů internetu.

Potřebu nového řádu zdůvodňuje telekomunikační unie tím, že na dosavadním znění řádu se státy dohodly v roce 1988, kdy byl internet ještě v plenkách. Ministerstvo průmyslu a obchodu, které se návrhem zabývalo uvedlo, že se všechny návrhy v rámci Mezinárodní telekomunikační unie, rodí velice složitě.

POSTOJ EU:

Eurokomisařka pro digitální agendu Neelie Kroesová tvrdí, že některé návrhy na regulaci představují hrozbu pro rozvoj internetu jako klíčového prvku komerční infrastruktury. "Pevným názorem Evropské unie je, že internet funguje," prohlásila tento týden Kroesová. "Pokud to není porouchané, nespravujte to," dodala.

Podle ministerstva se v průběhu již uskutečněných jednání potvrdilo, že existuje zásadní rozpor mezi pohledem západního světa, ( tedy i České republiky) a blokem, především arabských a afrických zemí, které podporuje Rusko. Jde především o otázky přístupu k internetu, uvedl server Lupa.cz

Svoboda slova, ale i byznys

Navíc, pokud většina členů schválí kontrolu telekomunikační unie nad internetem, může to v řadě zemí vést ke sporům, zda takovouto dohodu ratifikovat. Technologické společnosti by se proti takovéto dohodě mohly snažit poštvat běžné uživatele internetu, napsala agentura Reuters. 

Google (ilustrační foto)

Google (ilustrační foto)

Podle představitelů Googlu je znepokojující vidět, jak se některé vlády snaží schovávat podobné návrhy pod pláštík bezpečnosti na internetu. Regulace může mít podle společnosti zničující dopady na internetový byznys.

Většina ze 193 členských zemí telekomunikační unie podle agentury Reuters podporuje myšlenku, že by měl internet spravovat spíše tento orgán než současná směsice soukromých podniků a neziskových skupin. 

,

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Revmatoidní artritida může zkrátit život až o 15 let, varuje imunoložka

MUDr. Zuzana Humlová Ph.D. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Morové rány, pandemie tuberkulózy či cholery jako příčiny smrti medicína už takřka pohřbila. Nebezpečí ale číhá i u...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!