Úterý 5. března 2024, svátek má Kazimír
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Český Cimex koupil celé patro v nové dominantě Miami. Mrakodrap navrhla slavná architektka Zaha Hadid

Terasa bytu v mrakodrapu One Thousand Museum v Miami, který navrhovala architektka Zaha Hadid. foto: Zaha Hadid Architects

Miami - Pražská realitní a hotelová firma Cimex miliardáře Petra Lukeše uskutečnila další zajímavou investici v USA. Za stovky milionů korun koupila téměř tisícimetrový byt v nově dokončeném mrakodrapu na pobřeží floridského Miami. Budova nazvaná One Thousand Museum je mimořádně atraktivní tím, že ji navrhovala dnes již zesnulá světoznámá architektka Zaha Hadid, přičemž šlo o její jediný rezidenční projekt na západní polokouli.
  5:00

Mrakodrap má 62 pater a svými 215 metry patří mezi nejvyšší stavby celé Floridy. „Cimex investoval do penthousu v 55. patře, o rozloze zhruba 960 metrů čtverečních,“ upřesnil pro Lidovky.cz ředitel firmy Miroslav Kosnar. Zároveň uvedl, že Cimex za nemovitost zaplatil 17 milionů dolarů, což je kolem 400 milionů korun.

Mrakodrap One Thousand Museum v Miami, který navrhovala architektka Zaha Hadid.
Mrakodrap One Thousand Museum v Miami, který navrhovala architektka Zaha Hadid.

Skupina, která vlastní mimo jiné známý hotelový řetězec Orea, uzavřela předběžnou smlouvu o nákupu dvou jednotek propojených do jednoho penthousu již v roce 2015, kdy začala stavba. „Cílem je luxusní penthouse dokončit, zařídit a podobně jako u ostatních rezidenčních investic připravit na prodej,“ vysvětlil Kosnar.

Raketové zbohatnutí miliardáře z dědiny. Policie obvinila muže, který získal kontrolu nad částí skupiny Cimex

Podle něj jedním z klíčových impulsů k této investici byla právě skutečnost, že jde o jedinečný projekt zmíněné britské architektky iráckého původu Zahy Hadid, jejíž autorství dává každé stavbě výjimečný investiční potenciál. One Thousand Museum je první rezidenční projekt Zahy Hadid na západní polokouli a zároveň poslední během jejího života. Architektka náhle zemřela v roce 2016.

Luxusní rezidenční věž se chlubí neobvyklým tvarem, jimž se liší od ostatních mrakodrapů na pobřeží Miami. Na vrcholu budovy je mimo jiné bazén a na střeše nechybí heliport. Název One Thousand Museum získala podle jména lokality – Museum Park, v níž se nachází.

„Budova byla zkolaudována v červenci 2019 a v průběhu srpna došlo k dokončení majetkových převodů dle předběžných smluv,“ doplnil šéf skupiny. Celkem se v ní nachází 84 rezidenčních jednotek. Zahrnuje dvoupatrové penthousy a 10 velkých bytů přes celé patro, z nichž jeden koupil Cimex. Dalších 70 jednotek je rozděleno vždy po dvou na jedno podlaží, každá má velkou terasu.

Jak se změní okolí Masarykova nádraží? Podívejte se na projekt za 6,5 miliardy

Stavby s nezaměnitelným rukopisem Zahy Hadid by měly vyrůst i v Praze. Architektka totiž ještě před svou smrtí navrhla pro skupinu Penta základní podobu revitalizace okolí Masarykova nádraží. Projekt obchodní čtvrti s názvem Central Business District má být realizován zhruba do roku 2025.

Cimex je v Americe dlouhodobě aktivní. Například v roce 2016 koupil právě v Miami nově postavenou luxusní vilu, jejíž cena dosahovala v přepočtu téměř 300 milionů korun. Dům navržený známým architektem Cesarem Molinou stojí v zámožné rezidenční oblasti Gables Estates na osmitisícovém pozemku. Má šest ložnic, deset koupelen i soukromé kino. Celkem nabízí přes 1200 metrů čtverečních obytného prostoru. Nechybí ani bazén nebo venkovní kabina se saunou.

Autor:

Čtenářky testovaly BEBA Comfort inspirovanou mateřským mlékem
Čtenářky testovaly BEBA Comfort inspirovanou mateřským mlékem

Umělé mléko inspirované mlékem mateřským, které se snadno připravuje, má skvělé složení a navíc dobře chutná. Jak obstálo umělé mléko BEBA COMFORT...