1. února 2017 19:14, aktualizováno  21:07 Lidovky.cz > Relax > Design

Organické bydlení. V Bratislavě se zhmotňují fantazie slavné architektky Zahy Hadid

Nezaměnitelný autorský rukopis Zahy Hadid tedy budou už brzy moci obdivovat i... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nezaměnitelný autorský rukopis Zahy Hadid tedy budou už brzy moci obdivovat i... | foto: PENTA

BRATISLAVA  Slovenská metropole se dočká výrazné stavby s podpisem hvězdné britsko-irácké architektky Zahy Hadid, která loni zesnula ve věku 65 let. Ve světě stále vznikají její další zajímavé projekty, které nestihla uskutečnit. Naposledy to byl loni v listopadu dokončený futuristický krystal na historické budově přístavní správy v ­belgických Antverpách.

Nezaměnitelný autorský rukopis Zahy Hadid tedy budou už brzy moci obdivovat i v Bratislavě. Investiční skupina Penta tam nyní zahájila výstavbu nové obytné a administrativní čtvrti s názvem Sky Park. Termín dokončení první etapy – tří rezidenčních věží – byl stanoven na konec roku 2019. Podle mluvčího investora Gabriela Tótha se v této první fázi počítá s ­800 byty, parkovišti a občanskou vybaveností.

V druhé etapě výstavby Sky Parku, který se bude nacházet na atraktivním místě poblíž Dunaje, mají následovat dvě vysoké kancelářské budovy o celkové ploše 55 tisíc metrů čtverečních. Investor získal toto území od Bratislavské teplárenské v lednu 2008.

Organické tvary a oblé linie připravovaných budov ctí klasický styl architektky, které přezdívali „královna oblých linií“. Zaha Hadid, držitelka nejprestižnějšího architektonického ocenění – Pritzkerovy ceny – tvořila novátorské stavby, které se podobají skulpturám v krajině. Bratislavský projekt navzdory své velikosti respektuje okolí. Zachovává v původní podobě historickou teplárnu od architekta Dušana Jurkoviče, která je národní kulturní památkou, navíc přinese několik tisíc metrů nového veřejného parku, který lokalitu změní v­městskou rekreační zónu.

Projekt kombinuje kvalitní architekturu s velkorysým veřejným prostorem.
Projekt zachovává v původní podobě historickou teplárnu od architekta Dušana...

„Projekt kombinuje kvalitní architekturu s velkorysým veřejným prostorem,“ citoval list Denník architekta Igora Marka, který se na projektu podílí.

Není přitom vyloučené, že Zaha Hadid nakonec zanechá otisk svého velkého talentu i v Praze. Stihla navrhnout projekt revitalizace území mezi pražským Masarykovým nádražím a­ Florencí, kde chce Penta zahájit výstavbu administrativních budov s obchody a restauracemi už letos.

Najdete na Lidovky.cz