Neděle 13. června 2021svátek má Antonín 11 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

Český rozhlas zůstává bez ředitele. Rada nevybrala žádného z kandidátů

Odstupující generální ředitel Českého rozhlasu Peter Duhan (vlevo) a náměstek... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Odstupující generální ředitel Českého rozhlasu Peter Duhan (vlevo) a náměstek... | foto: ČTK

PRAHA Rada Českého rozhlasu ve středu nezvolila prozatímního generálního ředitele, který by měl ve funkci od 4. listopadu nahradit odcházejícího Petera Duhana. Neuspěl ani jeden z navrhovaných kandidátů, kterými byli náměstek pro program a vysílání René Zavoral, náměstek pro regionální vysílání Jan Menger a ředitel odboru techniky Karel Zýka.

Rada ve středu vyhlásila otevřené výběrové řízení na nového šéfa rozhlasu.

Prozatímního šéfa nepřinesla ani jedna ze dvou voleb, kterou rada ve středu uspořádala. V prvním kole první volby získal největší počet pěti hlasů Menger, který následně z hlasování odstoupil. Svůj krok vysvětlil snahou o zachování kontinuity a podporou náměstku Zavoralovi, který v prvním kole obdržel tři hlasy.

Ve druhém kole se tak rada rozhodovala mezi Zavoralem a ředitelem odboru techniky Zýkou, který v prvním kole dostal jeden hlas. Ani jeden z nich však nezískal potřebný počet hlasů.

Druhé volby se opět účastnila kompletní trojice navržených. Ani jeden kandidát ale dostatečný počet hlasů také nedostal. „Není to žádná tragédie, zákon neurčuje termín a zároveň funguje statutární zástupce generálního ředitele. Rada se k volbě vrátí patrně v listopadu,“ řekl předseda rady Michal Stehlík. Statutárním zástupcem je náměstek Zavoral.

Rada ve středu také vyhlásila otevřené výběrové řízení na nového šéfa ČRo. Termín pro podání přihlášek stanovila na 9. prosince. Uchazeči musí předložit projekt na období 2016-2021. Jeho součástí bude mj. zhodnocení současné situace rozhlasu. Do druhého kola postoupí pět uchazečů, kteří absolvují veřejné slyšení. Volba generálního ředitele se uskuteční nejpozději 3. února 2016.

300 tisíc pro Ratiborského

Radní se na středečním zasedání dále věnovali možnému porušení zákona s ohledem na spolupráci bývalého předsedy rady Tomáše Ratiborského s rozhlasem před uplynutím zákonné dvouleté lhůty.

„Nabízí se otázka, zda šlo o práci, které rozhlas nemůže pokrýt svými zaměstnanci,“ řekl místopředseda rady Petr Šafařík. Podle něj by tyto úkoly mohli obstarat buď lidé z rozhlasu, nebo spolupracující advokátní kanceláře.

Odstupující generální ředitel Českého rozhlasu Peter Duhan (vlevo) a náměstek...
Odstupující generální ředitel Českého rozhlasu Peter Duhan (vpravo) a náměstek...

Podle rady Ratiborský díky těmto smlouvám dostal zaplaceno zhruba 300 tisíc korun. Rada prověří také smlouvy se synem Tomašem Ratiborským mladším, který si vydělal přes 50 tisíc korun v době, kdy jeho otec působil v radě.

Duhan ve středu ke spolupráci s Ratiborským řekl, že smlouvu nesjednával on, ale bývalý náměstek Michal Koliandr.

„Já jsem jeho (Ratiborského) práci nekontroloval. Nebyl jsem s ním v žádném kontaktu,“ uvedl. Duhan rovněž odmítl kritiku jeho spolupráce s někdejší předsedkyní rady Danou Jaklovou. Ta po dobu osmi měsíců působila jako členka jeho poradního sboru při projednávání malé novely zákona o ČRo. „Byl to úkol krátkodobý. Prostředky byly vynakládány adekvátně,“ řekl Duhan.

Rada vyzvala dozorčí komisi, aby v této záležitosti prověřila všechny dostupné materiály ke spolupráci rozhlasu s Tomášem Ratiborským, jeho synem a Danou Jaklovou.

Duhan před dvěma týdny oznámil rezignaci ke 3. listopadu. Uvedl, že ho k rezignaci vedou zdravotní důvody a zmínil také údajný tlak ze strany některých členů Rady ČRo a dozorčí komise.

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

Rakušan Aleksandar Rakic si už Jiřího Procházky všiml. A chce mu v UFC srazit... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Ruská vakcína Sputnik V. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...