Úterý 28. září 2021, Den české státnosti
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ředitel Českého rozhlasu Duhan rezignoval. Ještě před jednáním rady

Ekonomika

  14:00aktualizováno  14:04
PRAHA - Kritizovaný ředitel Českého rozhlasu Petr Duhan rezignoval ze zdravotních důvodů k 3. listopadu na svou funkci. Stalo se tak ještě před jednáním rady, kde se mělo rozhodovat, jestli zaměstnáváním svého syna Andreje porušil zákon.

Peter Duhan, generální ředitel Českého rozhlasu. foto: MAFRA - Milan Bureš

O předčasné rezignaci Petra Duhana jako první informoval deník E15, ten už ve středu psal, že ředitelovo odvolání jsou někteří radní naklonění. Židle se pod Duhanem začala kývat už minulý týden, kdy Rada Českého rozhlasu zkoumala, zdali šéf veřejnoprávního média porušil zákon, když rozhlas v době jeho působení zaměstnával Duhanova syna Andreje.

Petr Duhan

Šéfem Českého rozhlasu se stal po Richardu Medkovi, který v roce 2010 rezignoval ze zdravotních důvodů. Před tím pracoval jako programový ředitel rozhlasu. Od roku spolupracoval se stanicí ČRo 6 - Rádio Svobodná Evropa a od roku 2007 se stal jejím ředitelem.

Peter Duhan

Peter Duhan

Zdroj: rozhlas.cz

Šéf Českého rozhlasu Petr Duhan čelí od minulého týdne podezření, že zaměstnáváním svého syna Andreje porušil zákon. Podnět se řešil na Radě Českého rozhlasu. Jelikož ale přítomní nedokázali problém vyřešit, přesunulo se jednání na středu. Duhan ani na jedno z jednáních nepřišel. Podle mluvčího rozhlasu Jiřího Hošny je v současné době v pracovní neschopnosti.

Šéf rozhlasu se hájí tím, že jeho syn Andrej nastoupil do veřejnoprávního média jako rešeršista ještě před tím, než byl Duhan v červenci 2011 zvolen ma pozici generálního ředitele. Andrej také nebyl být nikdy jeho přímým podřízeným.

Tiskové prohlášení Petra Duhana o své rezignaci.

Tiskové prohlášení Petra Duhana o své rezignaci.

Ředitel rozhlasu čelí už delší dobu kritice. Byla mu mimo jiné několikrát po sobě snížena odměna. Upozornil na to server Mediar.cz. Za loňské druhé pololetí měl dostat dokonce o 40 % menší bonus. Jedním z důvodů bylo jadrné vyjadřování prezidenta Miloše Zemana v pořadu Hovory z Lán. Rozhlas také nedosáhl požadovaného podílu na publikum.

Rozhovor: Michal Stehlík, předseda Rady Českého rozhlasu

Lidovky.cz: Ředitel Českého rozhlasu Petr Duhan sice rezignoval, ale týden zpátky se rada zabývala tím, zdali porušil zákon, když zaměstnával svého syna Andreje. Jak dnešní jednání dopadlo?
Řešilo se to, ale potřebujeme ještě nějaké doplňující informace, tak jsme nedávali žádné usnesení. Rozhodne se o tom na konci října. Musím však konstatovat, že právní posudky rady tvrdí, že k porušení zákona došlo.

Lidovky.cz: Předal pan Duhan svou rezignaci radě osobně?
Je v pracovní neschopnosti. Radě to došlo písemně odpoledne.

Lidovky.cz: Ředitel rezignoval ze zdravotních důvodů. Specifikoval to nějak?
Ne. Napsal pouze ze zdravotních důvodů.

Lidovky.cz: Čekala rada tuto náhlou Duhanovu rezignaci?
Byla to jedna z variant. Osobně jsem nečekal, že to nastane před dnešní schůzí.

Lidovky.cz: Byla rada připravená hlasovat pro odvolání pana Duhana?
Musel by to někdo z radních navrhnout. Já jsem to ale vzhledem k ředitelově nepřítomnosti dnes navrhovat nechtěl.

Lidovky.cz: Ví se už, kdo po panu Duhanovi převezme 2. listopadu šéfování Českého rozhlasu?
Ne, bude se to řešit na další schůzi. Během následujících třech měsíců bychom měli najít standardního ředitele.

Autor:

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

Narodilo se vám miminko? Zahrajte si s Pampers o ubrousky New Baby
Narodilo se vám miminko? Zahrajte si s Pampers o ubrousky New Baby

Pampers New Baby jsou dětské vlhčené ubrousky určené pro citlivou pokožku, bez alkoholu, parfemace a s neutrálním pH. Jsou tak ideální od prvního...

Mohlo by vás zajímat