Pátek 2. června 2023, svátek má Jarmil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Čeští experti jedou do Polska pro informace o technické soli

Evropa

  7:00
PRAHA - Do Polska dnes odcestuje skupina českých expertů, kteří se pokusí získat chybějící informace o používání technické soli v tamních potravinářských firmách. Česko už delší dobu kritizuje polské úřady za to, že vůbec neinformují o podrobnostech aféry s používáním technické soli v tamním potravinářském průmyslu.
Sůl - ilustrační foto

Sůl - ilustrační foto

Nedostatek informací přitom českým dozorovým orgánům výrazně komplikuje pátrání po polských potravinách, u kterých je riziko, že obsahují posypovou sůl.

ČTĚTE VÍCE:

Do Polska bude z Česka vyslán tým složený ze zástupců ministerstva zemědělství a resortních dozorových orgánů, tedy SVS a Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI). Skupinu odborníků má vést náměstek ministra zemědělství Martin Hlaváček.

"Chceme od Poláků získat informace týkající se použití technické soli v jejich zpracovatelských závodech, které vyvážely výrobky do členských zemí Evropské unie, tedy i do ČR," uvedl Malena.

Polská "solná aféra"

Firmy zapletené v Polsku do tzv. solné aféry prodávaly technickou sůl označenou jako jedlou velkovýrobcům uzenin, zpracovatelům ryb, mlékárnám a pekárnám. Z těchto výroben se mohla dostat do obchodů v celé zemi a možná i do zahraničí. Hygienici z Poznaně začátkem března uvedli, že technická sůl, která se v Polsku používá, není nebezpečná pro lidské zdraví.

Potraviny s technickou solí už Poláci stáhli z trhu

Ostatním zemím EU však nedali o těchto výrobcích informace prostřednictvím evropského výstražného systému RASFF. Podle SZPI toto jednání poškozuje evropské spotřebitele. Ministr zemědělství Petr Bendl (ODS) označil polský postup za "skandální porušení evropských předpisů". Chce požádat o zásah Johna Dalliho, komisaře Evropské komise odpovědného za oblast veřejného zdraví a ochrany spotřebitele.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Česká strana usiluje o získání informací o výrobcích s technickou solí od začátku března. Na nedostatky v informování o celé kauze z polské strany poukazovala SZPI už dříve. Česko nemohlo ani zakázat dovoz polských výrobků na tuzemský trh, SZPI pouze nechala zkontrolovat vzorky polských výrobků. Všechny byly podle testů v pořádku.

Autoři: ,