Čtvrtek 28. října 2021, Den vzniku samostatného československého státu
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Cestovky spouštějí prodej first minute zájezdů. Zájem díky speciálním podmínkám prý roste

Ekonomika

  5:00
PRAHA - Koronavirus sice udělal mezinárodní turistice tlustou čáru přes rozpočet a cestovní kanceláře byly nuceny kvůli vládním omezením zrušit většinu letošních zájezdů, ovšem příprava „first minute“ dovolených na léto 2021 právě vrcholí. Cestovky, které se horko těžko drží při životě, klientům zaručují bezplatné storno i vrácení peněz. A zájem turistů posilují i vouchery.
ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: ČTK

„Už teď registrujeme množství dotazů od našich klientů na to, kdy vypíšeme nabídku zájezdů na léto 2021,“ sdělil pro Lidovky.cz mluvčí CK Fischer Jan Bezděk.

Přestože se podmínky vstupu i návratu kvůli aktuálnímu stavu nákazy koronavirem v jednotlivých zemích nepředvídatelně mění a nikdo neví, jak bude situace vypadat v dalších dnech či týdnech – natož pak v příštím roce –, s nabídkou first minute zájezdů tuzemské kanceláře nelení. Koronavirus ji pouze o pár týdnů zpozdil.

„V tuto chvíli dolaďujeme podmínky, abychom mohli zahájit prodej zájezdů na příští léto,“ potvrdil Bezděk. Výběr dovolených by podle něj neměl kvůli pandemii utrpět, což potvrdily i další cestovní kanceláře.

Širší nabídka i storno zdarma

„Na sezonu 2021 jsme připraveni. Nabídku zájezdů na příští léto jsme ještě rozšířili, navýšili jsme nejen počet hotelů, ale i kapacitu zájezdů o více než deset procent,“ sdělila mluvčí CK Čedok Eva Němečková.

Začátkem října představí nabídku first minute zájezdů na příští léto také CK Alexandria. Ceny dovolených by však podle zástupců CK měly zůstat srovnatelné s předchozími lety.

Výstraha dalšího výdaje v podobě povinného covidtestu či komplikací spojených se zčervenáním pomyslného semaforu ale stále narušuje růžové vyhlídky každého turisty. Chřadnoucí cestovní kanceláře proto ve snaze nalákat klienty mění někdejší smluvní podmínky.

„Podmínky, jež za této situace klientům nabídneme, jsou klíčové. V reakci na aktuální situaci výrazně upravíme smluvní podmínky a pravidla pro storno zájezdů. Chceme dát lidem jistotu, že i když si dovolenou koupí s předstihem, neriskují, že přijdou o svoje peníze,“ popsal Bezděk.

„Stejně jako na zimní zájezdy chceme i v příštím létě klientům nabídnout možnost bezplatného storna až dva dny předem a se zárukou vrácením peněz do 14 dnů,“ potvrdil pro Lidovky.cz také Petr Kostka, mluvčí CK Exim Tours, jež spolu s CK Fischer nově patří pod německou skupinu DER Touristik, která je divizí cestovního ruchu německé skupiny REWE.

Vouchery za stamiliony

Nové smluvní podmínky tak nahrazují takzvaný „lex voucher“, jemuž s počátkem září vypršela platnost a klienti už mají nárok na vrácení hotovosti. Podle Bezděka vydala CK Fischer od zavedení zákona poukazy za víc než půl miliardy korun. Z nich zhruba pětinu tvořili klienti spadající mezi zranitelné spotřebitele, kterým byly vráceny peníze v hotovosti. CK Exim Tours klientům podle Kostky vystavila zhruba 30 tisíc poukazů.

„Z tohoto počtu bylo přibližně 7000 klientů ze skupiny chráněných osob. Těm jsme vrátili peníze,“ řekl. Na vrácení hotovosti budou mít čeští klienti nárok, pokud poukaz nevyužijí do 31. srpna příštího roku k úhradě jiné cesty. Právě vouchery tak pomáhají rozhýbat poptávku českých turistů po first minute zájezdech.

Podle Asociace cestovních kanceláří ČR zaplatily tuzemské cestovní kanceláře na letošní sezonu do začátku koronavirové krize zálohy na zájezdy klientů do zahraničí za 2,96 miliardy korun. Další stovky milionů vyplatily na zálohách dopravcům. Kvůli uzavřeným hranicím se jim prakticky zastavil prodej nových zájezdů. Čelí proto obrovským ztrátám.

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Advantage Consulting, s.r.o.
DATA ANALYST

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 45 000 - 60 000 Kč

Mohlo by vás zajímat