Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Česko

Chorvatsko jako urychlovač pandemie? Cestovní ruch rozdmýchává šíření covidu i v případě dalších zemí

Pláž v chorvatském Dubrovníku. foto: Reuters

Původní zpráva
Praha/Záhřeb - Letní turismus spustil druhou vlnu nákazy zasahující většinu kontinentu, napsal americký deník The Wall Street Journal a poukázal na Chorvatsko, které se stalo učebnicovým příkladem, jak mezinárodní cestovní ruch působí v pandemii jako urychlovač.
  14:04

Do Chorvatska jelo v létě s RegioJetem přes 60 tisíc lidí. Většina spojů byla kompletně vyprodaná

Turistická sezóna zničila podle deníku některá draze vykoupená vítězství Evropy v bitvě proti koronaviru. Po zrušení uzávěry nechaly chorvatské úřady otevřít kluby a bary, což přilákalo zejména mladé lidi, kteří po návratu do svých domovských zemí přispěli k největšímu nárůstu počtu nakažených od první vlny z března a dubna.

I podle srpnových údajů z českého ministerstva zdravotnictví si nejvíce Čechů přivezlo koronavirovou nákazu právě z Chorvatska. „Dnes už to není Chorvatsko. Rozhodně turisté z Chorvatska nezpůsobují současnou situaci. Lidé, kteří jsou dnes nemocní, tak ve velké většině v Chorvatsku nebyli. Ti z Chorvatska už jsou dnes vyléčení, pokud si to opravdu odsud přivezli, o čemž stále nemáme důkazy,“ řekl serveru Lidovky.cz český velvyslanec v Chorvatsku Vladimír Zavázal, podle něhož je článek ve WSJ vůči trochu Chorvatsku nespravedlivý.

KAMBERSKÝ: Chorvatský Kýbl. Právo se nakazit, posvátné právo člověka

Připustil nicméně, že letní otevření hranic mohlo k určitému rozšíření viru přispět. To ale není jen věc Chorvatska. Na to ostatně upozornil i WSJ, podle odborníků je opětovné šíření covidu-19 hnáno cestovním ruchem ve všech prázdninových letoviscích. Role malého Chorvatska při současném šíření nákazy je však nadproporční.

„V období od 10.9. do 16.9. evidujeme celkem 11 případů pravděpodobně importovaných případů covid-19 z Chorvatska,“ řekla serveru Lidovky.cz Klára Doláková z tiskového oddělení ministerstva zdravotnictví.

„Letní otevření hranic nepochybně situaci zkomplikovalo. Na druhou stranu je v samotné podstatě člověka, že chce cestovat. Řeknu to ale takto: jenom nám otrnulo a už nám narostla křidélka. Já jsem kategoricky proti jakémukoliv uzavírání hranic, ale myslím si, že jakási umírněnost v cestování by byla dobrá,“ uvedl pro Lidovky.cz přední český vědec a ředitel Biologického centra AV ČR Libor Grubhoffer.

Podle českého ambasadora si Češi Chorvatsko nenechali vzít ani letos. „Letošek prokázal, že Chorvatsko je u nás tak oblíbené, že to asi máloco dokáže zastavit,“ sdělil serveru Lidovky.cz s tím, že i přes koronavirovou pandemii se Česko udrželo na 80 procentech oproti loňskému roku.

Vyprodané vlaky

Čísla ovlivnila i letošní novinka: vlaky společnosti RegioJet. Z Česka a Slovenska jimi do země přijelo více než 60 tisíc lidí. V červenci a srpnu jezdily denně v každém směru, v září třikrát týdně. Průměrná obsazenost byla více než 90 procent při kapacitě 500 až 560 cestujících na spoj.

Chorvatsko by nemuselo jít na rizikový seznam, míní Rážová. V zemi je nejméně 60 tisíc českých turistů

„Spoje do Chorvatska se z hlediska poptávky staly naší nejúspěšnější novou trasou,“ řekl mluvčí RegioJetu Aleš Ondrůj. První spoj na trasu Praha - Brno - Bratislava - Lublaň - Rijeka vyjel 30. června. Poslední odjede z nádraží v chorvatské Rijece tuto sobotu. „Naprostá většina spojů směřujících do chorvatské Rijeky odjela z Prahy kompletně vyprodaná. Přibližně polovina cestujících pak využila v Rijece návazné autobusy, které rozvážely cestující do třicítky nejpopulárnějších destinací,“ dodal Ondrůj.

S ohledem na vysoký zájem začal RegioJet již s přípravou vlakového spojení na příští rok. S provozem spojů zatím počítá od května. 

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...