Sobota 23. ledna 2021svátek má Zdeněk 3 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

V Chorvatsku zemřel odsouzený válečný zločinec Tomislav Merčep, jeho jednotka zabila desítky Srbů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: Reuters

Záhřeb V Chorvatsku v úterý zemřel bývalý vysoký činitel ministerstva vnitra a odsouzený válečný zločinec Tomislav Merčep. S odvoláním na sdělení chorvatských válečných veteránů o tom informovala místní média.

Merčepova jednotka za války v 90. letech zabila desítky Srbů. Merčep zemřel ve věku 69 let „po těžké a dlouhé nemoci“, uvedlo v prohlášení Sdružení chorvatských dobrovolníků války za nezávislost, jemuž někdejší policejní důstojník řadu let předsedal.

V roce 2017 byl Merčep odsouzen k sedmi letům vězení za to, že nezabránil zločinům, které v roce 1991 spáchali na příslušnících srbské menšiny členové jeho jednotky v oblasti chorvatské metropole, ve městě Kutina a v obci Pakračka Poljana.

Oběťmi řádění takzvaných merčepovců, které odsoudila ještě za války řada chorvatských činitelů, se stalo 55 civilistů - z nich bylo 46 zavražděno a tři jsou stále pohřešovaní. Šest Srbů mučení přežilo a při procesu svědčilo proti Merčepovi. Za zvlášť odpornou je považována likvidace rodiny Zec v prosinci 1991, kdy vrazi zastřelili s rodiči i jejich dvanáctiletou dceru.

V roce 2018 se Merčep postaral o skandál poté, co zpravodajský server Index.hr zjistil, že strávil několik týdnů v lázních, místo aby si ve vězení odpykával trest. Za jeho dočasné propuštění na doporučení lékaře se tenkrát zaručil ministr pro válečné veterány Tomo Medved.

Letos v březnu soud Merčepa propustil na svobodu poté, co si odpykal tři čtvrtiny délky trestu.

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!