Neděle 27. září 2020svátek má Jonáš 12 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Chorvaté si připomínají Bouři. Krvavá vojenská akce po 25 letech vyvolává pachuť i pocit smíření

Speciální jednotky chorvatské armády na vojenské přehlídce v Záhřebu, jíž si... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Speciální jednotky chorvatské armády na vojenské přehlídce v Záhřebu, jíž si... | foto: Reuters

KNIN/PRAHA  Brilantní vojenská akce, ale i vraždění civilistů – to byla operace Bouře, při níž chorvatská armáda zlikvidovala samozvanou Srbskou Krajinu. Uplynulo od ní 25 let.

Stačí jen odbočit kousek před Splitem z jadranské dálnice a dát se směrem do vnitrozemí. Narazíte na vylidněné vesnice, rozbité domy se zřetelnými děrami po střelách a pustou, smutnou krajinu. Podobný obrázek lze spatřit všude kolem východní hranice Chorvatska s Bosnou a Hercegovinou či na severu ve Slavonii.

Jde o pozůstatky největší pozemní vojenské akce v Evropě od druhé světové války – takzvané operace Bouře, která v srpnu 1995 zlikvidovala samozvaný stát Republika Srbská Krajina, zabírající od roku 1991 čtvrtinu chorvatského území.

Operace Bouře.

Operace Bouře.

Počátkem konfliktu bylo vzplanutí národnostních vášní bezprostředně po rozpadu Jugoslávie, kdy na 250 tisíc Srbů na území Chorvatska odmítlo vyhlášení samostatného státu a zřídilo vlastní, separatistický útvar. Obyvatelé ho za pomoci jugoslávské armády i bosenských Srbů dokázali i sami bránit. Záhřeb ale čekal jen na to, až bude mít dostatečně silné vojsko schopné Srby v Krajině porazit.

Tento okamžik přišel za úsvitu 4. srpna 1995. Na 130 tisíc chorvatských vojáků a policistů zaútočilo na Armádu Republiky Srbská Krajina zhruba asi o třicetitisícovém počtu. „Už několik dnů před operací jsme měli vyhlášený druhý stupeň pohotovosti, čtvrtého srpna ve 3.50 přišel červený, nejvyšší stupeň. Všichni se zapojili do obrany jednotlivých základen,“ řekl pro Lidovky.cz Tomáš Sláma, veterán českého praporu mise OSN UNCRO, který tehdy působil v okolí města Gospić. Při ostřelování padli dva čeští vojáci Petr Valeš a Luděk Zeman, další utrpěli zranění.

Chorvaté byli podle Slámy výborně připravení a brzy prolomili srbskou obranu. Útočícím jednotkám zpravodajsky i technikou pomohly USA a NATO. Krajinu naopak nechali ve štychu bosenští Srbové i jugoslávská armáda. Během čtyř dnů pak dobylo chorvatské vojsko většinu území, i když ohniska odporu přetrvávala až do poloviny srpna.

Oblast opustili prakticky všichni Srbové – na 200 tisíc lidí. „Kdo tam zůstal, byl chorvatskými jednotkami většinou zabit. Bohužel i staří a nemohoucí lidé. Vždy to ale záviselo na konkrétních vojácích. Po útočnících šly čisticí jednotky a poté rabovací skupiny,“ popsal Sláma.

Gesto smíru po čtvrt století

Záhřeb mluví o 214 civilních obětech, srbské zdroje udávají 1192 zabitých nebo pohřešovaných civilistů. Snahy dokázat viníkům odpovědnost za válečné zločiny přitom vesměs vyšly naprázdno. Žurnalisté z investigativní skupiny BIRN popsali případ brutální vraždy devíti civilistů ve věku 55 až 84 let z vesnice Varivode, kde se viníky sice podařilo vypátrat, chorvatské soudy ale případ postupně zametly pod koberec.

Mezinárodní trestní tribunál pro bývalou Jugoslávii (ICTY) později kvůli operaci Bouře soudil chorvatské generály Anteho Gotovinu, Ivana Čermaka a Mladena Markače, nakonec je však viny zprostil.

Dnes se výročí v Chorvatsku připomíná ve smířlivém duchu, ačkoli zdaleka není nic zapomenuto a do oblasti se vrátila asi jen pětina srbské populace. Letos poprvé se vzpomínky ve městě Knin účastní oficiální představitel srbské menšiny, chorvatský vicepremiér Boris Milošević. „Myslím, že je to dobré a užitečné především pro vztahy v chorvatské společnosti, vůči srbské menšině i k nedávné minulosti,“ prohlásil premiér Andrej Plenković.

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....

Byt se zahrádkou.
Byt se zahrádkou.

Na Rybníčkách, Pardubice - Černá za Bory
3 100 000 Kč