Středa 29. května 2024, svátek má Maxmilián, Maxim
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Čistý zisk ČEZ v prvním čtvrtletí stoupl meziročně o čtvrtinu

ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: ČTK

Čistý zisk energetické firmy ČEZ letos v prvním čtvrtletí meziročně stoupl o čtvrtinu na 13,6 miliardy korun. Provozní výnosy naopak klesly o šest procent na 87,4 miliardy korun. Společnost také potvrdila výhled hospodaření na celý letošní rok, provozní zisk před odpisy (EBITDA) za celý rok předpokládá 115 až 120 miliard korun
  7:39

Čistý zisk očištěný o mimořádné vlivy předpokládá ČEZ pro letošek na úrovni 25 až 30 miliard korun.

„Výsledky hospodaření Skupiny ČEZ za první čtvrtletí odpovídají našemu očekávání a reflektují postupnou stabilizaci na energetických trzích,“ uvedl předseda představenstva a generální ředitel ČEZ Daniel Beneš.

Provozní zisk před odpisy (EBITDA) v prvním čtvrtletí meziročně vzrostl o 7,8 miliardy na 40,3 miliardy Kč. Meziroční srovnání bylo ovlivněno odvody z nadměrných tržeb z výroby, které náklady prvního čtvrtletí roku 2023 zatížily částkou deset miliard. Negativně naopak působil zejména pokles výrobní marže elektřiny s ohledem na snížení realizačních cen elektřiny a růst pořizovacích cen emisních povolenek.

Výroba elektřiny z obnovitelných a jaderných zdrojů meziročně klesla o tři procenta. Zatímco obnovitelné zdroje vyrobily o 0,2 TWh elektřiny více, zejména díky nadprůměrným hydrologickým podmínkám a vyššímu využití přečerpávacích vodních elektráren, výroba jaderných zdrojů o 0,5 TWh poklesla vlivem rozdílných harmonogramů plánovaných odstávek jaderných elektráren.

„Budoucnost české energetiky bude založena na obnovitelných zdrojích a bezpečné jaderné energetice. V dubnu došlo k významnému milníku v rozvoji jaderné energetiky v České republice. Evropská komise odsouhlasila veřejnou podporu pro nový jaderný blok v Dukovanech a ve stejný den jsme obdrželi aktualizované nabídky od obou uchazečů na výstavbu nových jaderných bloků,“ dodal Beneš.

Spotřeba elektřiny na distribučním území společnosti ČEZ Distribuce meziročně klesla o procento na 9,3 TWh, přičemž spotřeba domácností klesla o dvě procenta zejména v důsledku teplého počasí v prvním čtvrtletí roku 2024. Klimaticky a kalendářně přepočtená spotřeba elektřiny celkově meziročně vzrostla o procento na 9,8 TWh.

ČEZ patří k největším energetickým firmám v Česku. Jejím většinovým akcionářem je stát, který prostřednictvím ministerstva financí drží zhruba 70 procent akcií.

Výsledek hospodaření překonal očekávání analytiků. Hlavní důvod meziročního zvýšení zisku před odpisy (EBITDA) o 7,8 miliardy korun na 40,3 miliardy korun vidí ve zrušení odvodu z nadměrných tržeb, všímají si ale i meziročního zlepšení v oblasti prodeje. Návrh dividendy představenstvo ČEZ zatím nestanovilo, analytici ho čekají blízko 80 procent loňského zisku, ale nevylučují možnost, že by stát jako většinový vlastník mohl žádat vyplacení celého zisku.

„Výsledky ČEZ za první čtvrtletí pozitivně překvapily překonáním odhadů trhu v provozním zisku EBITDA a také v čistém zisku. Na výsledky měla největší pozitivní vliv absence odvodů z nadměrných tržeb z výroby, na kterých v loňském prvním čtvrtletí odvedl ČEZ přes deset miliard korun. Na výsledky za letošní první kvartál vyvíjely tlak vyšší ceny emisních povolenek a především nižší realizační ceny elektřiny. Ty byly ale v segmentu výroba eliminovány zajištěním směnných kurzů,“ sdělil analytik XTB Tomáš Cverna.

Podle analytika Fio banky Jana Rašky zaznamenal ČEZ silný první kvartál. „Ze samotných čísel nás nejvíce zaujal segment prodej. I v tomto segmentu se projevuje zklidnění situace na energetických trzích. Omezily se výkyvy ve spotřebě zákazníků, omezila se volatilita pořizovacích cen elektřiny a plynu. To vše významně korigovalo negativní sezonní faktory a podporovalo ziskové marže,“ uvedl.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!