Neděle 29. ledna 2023, svátek má Zdislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Práce v Německu? Plzeň otevře pobočku bavorských úřadů

Ekonomika

  13:17
SCHÖNSEE/PLZEŇ - V Plzni otevře 2. května kancelář bavorských úřadů práce. Čechům, kteří mají zájem o práci v Německu, budou radit tři poradci, a to vždy první tři středy v měsíci od 9 do 16 hodin. Pobočka bude zkušebně fungovat do konce roku.

Co pracovní nabídka, to až několik desítek zájemců. foto: Shutterstock

"Tři česky hovořící EURES poradci budou informovat o podmínkách a možnostech práce v německém příhraničí. Kancelář bude fungovat do konce roku, a pak se vyhodnotí," uvedl ředitel Úřadu práce v Plzni Zdeněk Novotný. Navazuje na poradenské dny v příhraničí Plzeňského kraje, pořádané jednou měsíčně od loňského května, kdy se pracovní trh v Německu pro Čechy plně otevřel.

Pobočka bavorských úřadů práce v Plzni

Provoz kanceláře zajistí úřady práce z Weidenu, Schwandorfu a Deggendorfu. Shánět budou lidi do hotelnictví, gastronomie, svářeče, obráběče kovů, ale také zdravotníky a pracovníky sociálních služeb pro firmy a instituce z Dolního Bavorska a Horního Falcka.

Otevřena bude vždy první tři středy v měsíci od 9 do 16 hodin. Zájemcům budou radit tři poradci přímo z Bavorska, kteří se budou snažit s uchazeči mluvit česky.

Přehled veškerých volných pracovních pozic v Německu naleznete zde

"Podobná kancelář nefunguje v žádném českém příhraničním regionu," řekla poradkyně sítě evropských služeb EURES v Plzeňském kraji Lenka Kastnerová. Pokud bude zájem Čechů dostatečný, jezdili by do Plzně i poradci z dalších bavorských okresů.

V Bavorsku hledají profese, které jsou nedostatkové i u nás

"Bavorsko hodně hledá profese, s jejichž nedostatkem bojujeme i my. Větší zájem je o vyučené lidi," řekl Novotný. Chápe obavy některých českých zaměstnavatelů, ale žádné jejich stížnosti zatím úřad neeviduje. "Nic dramatického se za rok nestalo, zájem Němců je větší, než je reálná poptávka z ČR, tedy než je ochota lidí za prací migrovat," uvedl Novotný.

Důraz na znalost němčiny se odvíjí od typu práce

"Zájemci jsme schopni vytisknout nabídky z německého úřadu práce, ale má i možnost zaregistrovat se v Německu. Když vyplní různé formuláře a za čtyři týdny se mu z Německa ozvou a on má s nimi schůzku, kde se mu snaží poradit, co by pro něj bylo vhodné," uvedla pro Český rozhlas Radiožurnál Lenka Kastnerová.

ČTĚTE TAKÉ:

Důraz na znalost němčiny záleží podle ní na výkonu práce. "Když jdete dělat svářeče nebo pomocné práce na stavbě, tak ta znalost není tak nutná, ale když jdete třeba dělat číšníka, tak němčinu musíte ovládat," dodala Kastnerová.

Němci také nabízejí učňům možnost absolvovat jejich školy se stipendii, což se ale nedaří téměř vůbec hlavně kvůli tomu, že se předpokládá perfektní němčina a učňové tam musí bydlet.

Do Německa odešlo za prací zhruba 1000 Čechů z regionu

Zájem Čechů je, ale vázne na jazyku," uvedla Kastnerová. Podle Novotného by měla mít nyní mladá generace větší motivaci učit se německy. Dodal, že přirozená příhraniční migrace byla dříve daleko vyšší než nyní. Veškerá volná místa jsou na www.arbeitsagentur.de.

Přesný počet lidí, kteří z Plzeňského kraje odešli za téměř rok pracovat do Německa, není známý. Podle evidence německé zdravotní pojišťovny se tam zaměstnalo zhruba 1000 Čechů z regionu.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Mzda v Bavorsku je oproti Česku dvojnásobná

Mzda v Bavorsku je minimálně dvojnásobná než v Česku a zaměstnanci tam mají další výhody. Například pokud jeden ze členů rodiny pracuje v Německu, má nárok na přídavky 180 eur (asi 4500 korun) na jedno dítě, další bonusy jsou podle Kastnerové na domluvě se zaměstnavatelem.

V Německu není stanovená minimální mzda, poradci EURES proto při informačních dnech lidem říkají, pod jakou hranici by neměli jít.

"Nekvalifikovaná síla by měla mít nejméně sedm euro za hodinu, číšník 7,5 až devět euro, kuchař deset až 12 euro a u technických odborníků by to mělo být až 17 euro na hodinu," uvedla Kastnerová.

Nezaměstnanost v Bavorsku dosahuje čtyř procent. Spolková země v současnosti nabízí 30 tisíc volných pracovních míst.

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat