Neděle 13. června 2021svátek má Antonín 19 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Orientace > Věda

S diplomem rovnou na úřad práce. 'Elity' z VŠ o volná místa nezavadí

Studentka (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Studentka (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Jací absolventi najdou po vysoké škole práci? Daří se hlavně doktorům a právníkům. Propadli naopak absolventi zemědělských, ekonomických a technických oborů.

Ať je ekonomická krize nebo není, absolventům lékařských a právnických fakult to může být v podstatě jedno. Po skončení studií právě oni nemají téměř žádné problémy s uplatněním ve svém oboru. Ukazují to alespoň poslední statistiky, které každoročně zpracovává Středisko vzdělávací politiky Univerzity Karlovy.

V loňském roce byla míra nezaměstnanosti studentů z lékařských fakult jednou z nejnižších – nedosahovala ani jednoho procenta. I přes ekonomickou krizi se navíc neustále snižuje.

Radost tak může mít například Univerzita Karlova nebo Západočeská univerzita v Plzni. Právě jejich absolventi z lékařských a zdravotnických fakult skončili v pomyslném žebříčku úspěšnosti při hledání práce na nejlepších místech.

Naopak nejhůře hledají práci absolventi technických, zemědělských, ekonomických a přírodovědných fakult. "To bylo do značné míry způsobeno dopady krize v průmyslu a v podnikatelském sektoru vůbec," vysvětlují autoři studie.

Problémy s uplatněním tak loni měli například studenti Technologické fakulty Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně či absolventi Zemědělské fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. "Už řadu let je české vysoké školství předimenzované. V posledním roce z každých tří devatenáctiletých mladých lidí dva pokračují v terciárním vzdělávání," reagoval prorektor Jihočeské univerzity Zdeněk Brandl.

Přestože "jeho" studenti ze Zemědělské fakulty měli při hledání práce problémy, naopak ti z filozofické fakulty si práci hledali lépe než v předchozích letech.

Školy na neúspěch reagují

Problém s uplatněním svých absolventů na trhu práce sledují a řeší všechny vysoké školy a univerzity. "Je to parametr, který průběžně sledujeme. Otázka uplatnění absolventů je součástí naší dlouhodobé strategie," řekl prorektor Univerzity Palackého v Olomouci Vít Zouhar.

Jihočeská univerzita nabízí recept, jak reagovat na špatné uplatnění absolventů. "Zodpovědná škola na to reaguje regulací počtu přijímaných uchazečů, přesunem počtu přijímaných do jiných oborů, sestavováním jiných studijních programů," popsal Brandl. Palackého univerzita se chová podobně. I tady obory, u kterých dlouhodobě dochází ke snižování uplatnitelnosti absolventů, projdou proměnou.

Školy se ale shodují, že to, jak budou absolventi při hledání práce úspěšní, výrazně ovlivnit nemohou. Rozhoduje o tom aktuální ekonomická situace a podmínky v každém regionu. Připouští ale, že při vybírání školy by měl hrát roli právě i fakt, jak si absolventi jednotlivých škol stojí. "Tento ukazatel sleduji jako hlavní. Uplatnitelnost absolventa by ale především měla zajímat naše budoucí studenty," uvedl Ivo Vondrák, rektor Technické univerzity Ostrava.

Jak si vedou absolventi VŠ

Pět škol nebo fakult, jejichž absolventi loni neměli problém s uplatněním

3. lékařská fakulta - Univerzita Karlova
Filosofická fakulta - Univerzita J. E. Purkyně v Ústí nad Labem
Farmaceutická fakulta - Veterinární a farmaceutická univerzita v Brně
Fakulta umění a architektury - Technická univerzita v Liberci
Fakulta dopravní - ČVUT

Pět škol nebo fakult, jejichž absolventi loni obtížněji hledali uplatnění

Fakulta technologická - Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně
Středočeský vysokoškolský institut
Fakulta restaurování - Univerzita Pardubice
Vysoká škola polytechnická Jihlava
Fakulta umění a designu - Univerzita J. E. Purkyně v Ústí nad Labem

Školy a fakulty, u kterých se uplatnění absolventů na trhu práce zlepšuje

Farmaceutická fakulta v Hradci Králové - Univerzita Karlova v Praze
Farmaceutická fakulta  - Veterinární a farmaceutická univerzita Brno
Filosofická fakulta - UJEP
Katolická teologická fakulta - UK
Fakulta výrobních technologií a managementu - UJEP

Školy a fakulty, u kterých se uplatnění absolventů dlouhodobě zhoršuje

Filosofická fakulta - Jihočeská univerzita ČeskéBudějovice
Fakulta restaurování - Univerzita Pardubice
Přírodovědná fakulta - Univerzita J. E. Purkyně v Ústí nad Labem
Fakulta výtvarných umění - Vysoké učení technické v Brně
Fakulta umění a designu - UJEP

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

Rakušan Aleksandar Rakic si už Jiřího Procházky všiml. A chce mu v UFC srazit... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Ruská vakcína Sputnik V. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...

Homeopatie je šetrná léčba bez vedlejších účinků, říká MUDr. Eliška Bartlová
Homeopatie je šetrná léčba bez vedlejších účinků, říká MUDr. Eliška Bartlová

Dnes už homeopatie není v lékařské praxi žádným ojedinělým úkazem. Stále více lékařů se v léčbě svých pacientů kloní k používání homeopatických...